Niniejszy wykład składa się z dwóch bloków tematycznych: wybranych wulkanów świata oraz zabytków kultury materialnej wykonanych ze skał. Pierwszy obejmuje prezentację wybranych, najbardziej interesujących obszarów wulkanicznych świata, w których występują wulkany uśpione bądź też stale aktywne.
Przedstawiono tu obszary wulkaniczne znajdujące się na Portugalskiej wyspie Madera, wulkany na Wyspach Kanaryjskich, Teide na Teneryfie oraz Cumbre Vieja na La Palmie, wulkany Hekla, Katla i Eyjafjallajökull na Islandii, wulkany Włoch (Wezuwiusz, wulkany Wysp Eolskich, Etna na Sycylii), Mauna Loa i Kilauea na Hawajach oraz Montagne Pelée na Martynice. Podano tu informację o typie wulkanu oraz rodzajach lawy i skał go budujących.
Drugi blok tematyczny obejmuje kamienne zabytki, tzn. obiekty kultury materialnej wykonane z kamienia. Zaprezentowano tu obszary występowania kamiennych obiektów z czasów neolitu i epoki brązu: menhiry, kromlechy i dolmeny. Ponadto znajdują się tu informacje na temat megalitycznej świątyni Ġgantija na wyspie Gozo, posągów Moai (Rapa Nui) z Wyspy Wielkanocnej, wybrane zabytki Egiptu (Świątynie Karnak i Luxor, Kolosy Memnona, Świątynia grobowa królowej Hatszepsut, piramidy w Gizie i Sfinks, a także Góra Mojżesza na Półwyspie Synaj, gdzie Mojżesz otrzymał od Pana Boga kamienne tablice z Dziesięciorgiem Przykazań). W tej części ujęto również najbardziej interesujące obiekty Jordanii (Petra, Źródło Mojżesza w Wadi Musa, twierdze Krzyżowców Shoubak i Karak oraz Góra Nebo, z której Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną, do której nie było Mu dane dotrzeć), Syrii (twierdza Joannitów Krak de Chevaliers oraz Palmira) i Libii (rzymskie zabytki w Sabratha i Leptis Magna oraz domostwo Berberów w Gharian).