Główną ideą wydarzenia jest zaprezentowanie roju niewielkich robotów, poruszających się po specjalnie do tego przygotowanej arenie, w celu wykonania wspólnego zadania. W tym celu wykorzystują one sztuczną empatię – dział sztucznej inteligencji zakładający, iż niektóre mechanizmy działania mózgu, badane przez m.in. neuronaukę, mogą być stosowane w tworzeniu AI.
Przedstawione roboty wyposażone są w Raspberry Pi Zero, komunikują się przy pomocy linijek ledowych, a poruszają przy pomocy podwozia Chassis. Działają w ten sposób, że każdy z nich posiada własną wiedzę na temat świata oraz własne doświadczenia. Na ich podstawie oraz na podstawie komunikatów od sąsiadów decyduje, czy większe szanse na sukces ma działając w pojedynkę, czy też pomagając innemu robotowi.
Arena, po której poruszają się roboty została zaprojektowana w taki sposób, aby w kontrolowanym środowisku można było sterować i analizować pracę robotów, równocześnie rejestrując ich zachowanie. Arena ma wymiary 2 na 1.5m, a na wysokości 1.5m znajduje się kamera. Jest wykonana z aluminiowego szkieletu i materiału tubond. W dalszych pracach projektowych planowane jest dodanie do areny modułu ładowania robotów, by móc optymalizować ich pracę.
Problem badawczy, który badamy to określenie, czy wprowadzenie modułów empatycznych do roju robotów wpływa na poprawę ich współpracy, praz czy umożliwia im szybsze nauczenie się efektywnych strategii działania, na podobieństwo kognitywistyki i ludzkiego mózgu.
Opracowywany przez nas rój empatycznych robotów może mieć bardzo szerokie zastosowania: od medycyny i nanorobotów, przez zastosowania militarne po systemy ochrony czy roboty sprzątające.
Zarówno arena jak i same roboty zostały zaprojektowane i wykonane przez członków zespołu Sztuczna Empatia, w którego skład wchodzą dr Joanna Siwek oraz dr Patryk Żywica z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz mgr inż. Adrian Wójcik i mgr inż. Przemysław Siwek z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.
Grupa odbiorców: dla wszystkich zainteresowanych robotyką, systemami wizyjnymi, neuronauką i sztuczną inteligencją.
Zarys programu: Uczestnicy projektu przygotowali dla Państwa nagranie, w którym opisują projekt. W dniu wydarzenia zapraszamy również do rozmowy w komentarzach pod filmem na YouTube. Członkowie naszego projektu będą obecni i z chęcią odpowiedzą na Państwa pytania.