Cyberbezpieczeństwo stało się w ciągu ostatnich lat jedną z najbardziej zajmujących kwestii cyfrowego świata. Rozwój nowych technologii dał nam wiele niesamowitych korzyści, ale pociągnął za sobą również potrzebę edukacji i zadbania o swoje bezpieczeństwo w sieci. W związku z tym, kolejną konsekwencją tego zjawiska jest zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów tej dziedziny. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi fundacja Digital Poland, która jest organizatorem 3. edycji Digital Festivalu.
„Digital to nie rewolucja, to ewolucja. Nie daj się wykluczyć!” – to hasło tegorocznej edycji Digital Festivalu. Wybuch pandemii COVID-19 nieoczekiwanie przyśpieszył proces cyfrowej transformacji i pokazał, że cyfrowe kompetencje odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu życia społecznego. Bez nich stajemy się coraz bardziej wykluczeni oraz pozbawieni szans na rozwój w pracy, realizację pasji i zainteresowań. Jak wynika z raportu przygotowanego przez fundację Digital Poland „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?” ponad połowa Polaków nie wie, od czego zacząć cyfrową edukację. Czas to zmienić!
Firma Huawei Polska wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego uruchomiła kolejną edycję studiów podyplomowych o zarządzaniu cyberbezpieczeństwem
Wyniki analiz Grant Thornton pokazują, że aż 70% firm dobrze ocenia swoje przygotowanie na możliwość ataku hakerskiego na ich dane. Jednocześnie niemal 30% przedsiębiorstw doświadczyło już kradzieży lub wycieku danych. Zarządzanie cyberbezpieczeństwem – nowy kierunek studiów podyplomowych utworzony w Akademii Leona Koźmińskiego to odpowiedź na rosnącą potrzebę przeciwdziałania cyberprzestępczości, ale też na zainteresowanie tym tematem wśród samych studentów. Kolejna edycja współtworzona przez uczelnię z ekspertami do spraw bezpieczeństwa produktów i usług, takich jak Huawei, Commvault czy Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz specjalizującą się w prawie nowych technologii kancelarię prawną Maruta Wachta, właśnie dobiega końca, ale ruszył już nabór do III edycji.
„Program studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem powstał w odpowiedzi na oczekiwania otoczenia biznesowego. Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne przyspieszenie procesów w firmach, wymuszając zmiany z dnia na dzień. Część firm i organizacji było na nie przygotowanych, a część z nich zmuszona była przenieść działania do świata online nie mając w tym żadnego doświadczenia. Nasz program to rzetelna dawka wiedzy, która wskaże jak uniknąć kosztownych błędów i podkreśli kluczową rolę cyberbezpieczeństwa” – mówi Sylwia Hałas-Dej, Dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów.
Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest więc – przy niskiej świadomości problemu i coraz częstszych incydentach – dużym wyzwaniem. Na szczęście trend edukowania w tym zakresie, pomimo niskiego poziomu bazowego, jest rosnący. Coraz więcej osób, rozumiejąc ogromną rolę cyberbezpieczeństwa w prawidłowym, niezakłóconym funkcjonowaniu firm czy instytucji, chce kształcić się w tym kierunku. Dla nich Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie utworzyła nowy kierunek studiów podyplomowych – Zarządzanie cyberbezpieczeństwem.
Podyplomowe studia będą obejmować tematykę cyberbezpieczeństwa w sposób interdyscyplinarny, skupiając się na kwestiach technologicznych i prawnych, ale też psychologicznych i społecznych. W cyklu zajęć znajdą się warsztaty i wykłady. Duży nacisk w projektowaniu programu nauczania został położony na praktyczny wymiar i analizę studiów przypadków. Twórcy programu skupili się na tym, aby program nauczania nie był teorią oderwaną od rzeczywistości rynkowej. Dlatego w gronie wykładowców znalazły się osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży high-tech – przedstawiciele partnerów studiów, najbardziej uznanych firm w branży: Huawei, Commvault, kancelarii prawnej Maruta Wachta oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
„Pomysł na powstanie takiego kierunku zrodził się z moich rozmów ze studentami m.in. na kierunkach związanych z ochroną danych osobowych czy prawem nowych technologii. Chcieli zgłębiać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem” – mówi Roman Bieda, radca prawny, współtwórca programu nowego kierunku. Dodaje, że kluczowym elementem tych studiów jest ich praktyczne podejście.
Potwierdza to Rafał Jaczyński, Regionalny Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Huawei i jeden z wykładowców studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem w Akademii Leona Koźmińskiego. Dla Huawei cyberbezpieczeństwo jest sprawą fundamentalną – „Myślimy o nim już na etapie prac badawczo-rozwojowych nad naszymi technologiami i stawiamy w centrum uwagi na każdym z kolejnych stadiów tworzenia produktów. Czujemy się również w obowiązku wspierać strategię cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024 – a jednym z jej filarów jest budowanie świadomości i kompetencji społecznych w tej dziedzinie. Stąd nasze zaangażowanie w studia podyplomowe, organizowane przez jedną z najlepszych uczelni biznesowych w Polsce.„
Wszyscy zainteresowani mogą przystąpić do rekrutacji na III edycję, która już się rozpoczęła i potrwa do 15.09.2021 r. lub do wyczerpania miejsc.