7 października, 2022

Chcesz zmienić swój zawód? Czas na reskilling

By pozostać na bieżąco w dobie szybko postępującej transformacji cyfrowej, trzeba myśleć o zachodzących dookoła zmianach i przystosowywać się do nich. Zmiana profesji to nie wymóg, ale szansa na lepsze stanowisko, płacę i warunki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na reskilling nabycie nowych cyfrowych umiejętności, które pozwolą na wykonywanie innego zawodu.

 

Praca przy komputerze

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

Myślenie nieszablonowe

Narzędzia cyfrowe towarzyszą nam każdego dnia w życiu zawodowym oraz codziennym. Należą do nich  chociażby liczne aplikacje, które ułatwiają nam życie i pracę lub urozmaicają czas wolny. Umiejętności cyfrowe to nie tylko możliwość ich obsłużenia, ale również sposób ich mądrego wykorzystania i zdolność stworzenia nowych zastosowań. To dzięki nim telefon nie służy już tylko do komunikacji między ludźmi, a pomaga nam w różnych momentach naszego dnia.

Znajomość narzędzi to jest jedna strona. Druga strona to sposób w jaki my później te narzędzia wykorzystujemy, żeby wytwarzać produkt w sposób najbardziej optymalny i żeby wykorzystanie narzędzi cyfrowych powodowało, że jesteśmy bardziej kreatywni i innowacyjni mówi Anna Koralewska, specjalistka ds. testowania sieci telekomunikacyjnych, Dyrektor Testów R&D w Nokia w rozmowie z Pawłem Oksanowiczem na Digital Festival.

Można powiedzieć, że my zmieniamy technologię, a ona zmienia nas. Im bardziej nieszablonowo będziemy z niej korzystać, tym bardziej wzrosną nasze cyfrowe kompetencje. A im bardziej jesteśmy kompetentni, tym łatwiej będzie nam postarać się o lepsze warunki chociażby pracy.

Każdy może wejść do IT

Wśród najczęstszych powodów zmiany pracy są: chęć wyższego wynagrodzenia, brak perspektyw awansu, potrzeba samorealizacji, zła atmosfera w pracy lub mało dogodne warunki. Ale znalezienie nowej profesji jest jak najbardziej realne.

Przebranżowienie się wymaga od nas nabycia nowych zdolności, nieraz zupełnie różnych od tego, co do tej pory znaliśmy. Ten proces nazywamy reskillingiem, czyli dosłownie zdobywaniem umiejętności na nowo – i nigdy nie jest na niego za późno! Bez względu na wiek czy pozycję, technologia jest na wyciągnięcie ręki, a możliwości oswojenia jej jest wiele. Do tego zachęca właśnie Nokia poprzez swój czołowy program Nokia Academy – to kilkumiesięczna akademia, która szkoli osoby spoza branży technologicznej do wykonywania nowych zawodów. Rynek IT tworzy aktualnie najlepiej płatne stanowiska w Polsce, a oferty pracy na nich wcale się nie kończą.

Świat IT to jest po pierwsze świat, który cały czas się rozwija. Ludzie tutaj mają bardzo dużo możliwości rozwoju w różnych kierunkach i jest to tak naprawdę przyszłość. Cyfryzacja to jest element nieunikniony i będzie ona wchodziła coraz bardziej w każdą dziedzinę naszego życia. W tym kierunku świat idzie. Pewnie w przyszłości pojawi się więcej zawodów ściśle związanych ze światem IT i będzie on też dominował w różnych branżach, bo będzie elementem wszystkich innych branż, które nas otaczają. Więc jest to bardzo rozwojowe i wchodząc do świata IT mamy bardzo duży wachlarz możliwości pracy na różnych stanowiskach i w różnych firmach, jeśli posiadamy już tę wiedzę techniczną, umiejętność obsługi i wykorzystania narzędzi cyfrowych i kiedy te narzędzia cyfrowe poznamy dodaje Anna Koralewska.

Jak tłumaczą przedstawiciele Nokia Academy, każdy może wziąć udział w ich programie, a najważniejszą dla nich rzeczą jest motywacja.

Reskilling podczas Digital Festival

To tylko jedna z możliwości przygotowania się do pracy w IT. Internet pełen jest szkoleń z zakresu nowych technologii na różnym poziomie zaawansowania. Również tej jesieni, podczas Digital Festival, organizowanego przez Fundację Digital Poland, szans na zdobycie nowych, cyfrowych kompetencji będzie wiele.

Akademia SkillUp to jedna z festiwalowych inicjatyw, której celem jest właśnie rozwój naszej cyfrowej wiedzy i umiejętności. W jej ramach na stronie Digital Festival umieszczane są nieodpłatne szkolenia online, przygotowane przez partnerów festiwalu. Nie tylko pomagają one zrozumieć technologię, ale i wykorzystać tę wiedzę później w pracy. To szeroka oferta reskillingu do którego dostęp ma dosłownie każdy.

Wraz z nową wiedzą odnajdziemy się lepiej w nowej rzeczywistości, którą aktualnie kształtuje cyfrowa ewolucja. W czasie festiwalowych działań będzie okazja do zapoznania się z wieloma materiałami edukacyjnymi na tematy związane z technologią i cyfryzacją oraz posłuchanie zdań ekspertów z najbardziej innowacyjnych firm działających na polskim rynku. Hasłem tegorocznej 4. edycji jest “Przygotuj się na więcej” bo internet to po prostu więcej możliwości! Zapraszamy do rozwijania swoich zdolności w czasie Digital Festival, który w tym roku trwa aż do 10 listopada.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /