77% Polaków wie, czym jest podpis elektroniczny, 70% słyszało o tożsamości cyfrowej, 65% potrafi powiedzieć, czym jest cyfrowy obieg dokumentów, a 55% umie zdefiniować zdalną weryfikację tożsamości. Z drugiej strony, co drugi z nas wierzy i powiela różnego rodzaju mity związane z rozwiązaniami cyfrowymi. 43% ankietowanych uważa, że o ważności dokumentu świadczy… pieczątka. To tylko kilka liczb z badania przeprowadzonego przez Gfk Polonia, które znajdują się w najnowszym raporcie Fundacji Digital Poland „Paperless 2021”.
„Paperless” to najbardziej kompleksowy raport poświęcony gospodarce bez papieru. W poszczególnych rozdziałach, pod Fundacja Digital Poland pod lupę wzięła najpopularniejsze rozwiązania, które stanowią trzon paperless. Są to: podpis elektroniczny, cyfrowy obieg dokumentów, tożsamość cyfrowa jako zbiór cyfrowych danych osobowych, zdalna wiarygodna weryfikacja tożsamości oraz usługi cyfrowe. W raporcie zaprezentowano nie tylko wyniki badań przeprowadzanych przez Gfk Polonia, ale także komentarze ekspertów.
Wraz z autorytetami i praktykami biznesu, Fundacja Digital Poland stara się dowiedzieć i zrozumieć, dlaczego Polacy nie wykorzystują w pełni możliwości, jak dają im cyfrowe technologie. Rozwiązania paperless są nie tylko skutecznym remedium na biurokrację, uznawaną przez większość z nas za ważny, strategiczny problem Polski. Wspierają firmy w prowadzeniu polityki w duchu sustainability, m.in. znacząco zmniejszając ilość wykorzystywanego papieru.
– W 2020 roku wiele firm i wielu Polaków osobiście doświadczyło ograniczeń. Powstała potrzeba szybkiej, powszechnej cyfryzacji, by przetrwać ten trudny okres i kontynuować działalność. Było to widać szczególnie mocno w biznesie, gdzie, choć wiele obszarów działalności w jakiejś formie było już zinformatyzowanych, to brakowało łącznika między nimi. Jednym z najprostszych rozwiązań było wykorzystanie już szeroko dostępnych na rynku różnych form elektronicznego obiegu dokumentów – tłumaczy Piotr Ciski, prezes zarządu Symfonii i jeden z ekspertów raportu „Paperless 2021”.
Wykres 1: Najważniejsze fakty i mity
Nikt nie ma wątpliwości, że wybuch pandemii COVID-19 mocno przyspieszył procesy cyfryzacyjne zachodzące w polskich przedsiębiorstwach. – Przeprowadzone analizy szacujące zmniejszenie śladu węglowego przedsiębiorstw z tytułu ograniczenia ilości zużytego papieru pokazują, że zastosowanie nowoczesnych technologii w działalności operacyjnej wpisuje się w działania zmierzające do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Systematyczna digitalizacja kolejnych procesów oznacza zatem dla firmy nie tylko oszczędności finansowe, lecz również przyczynia się do pozytywnej oceny działalności przedsiębiorstwa w obszarze ESG – podkreśla Iwona Galbierz-Sztrauch, partner w dziale usług doradczych dla sektora finansowego KPMG.
Istotną częścią raportu jest rozdział dotyczący mitów, które wciąż determinują nasze rozumienie i chęć korzystania z rozwiązań cyfrowych. Rozdział ten przygotowano we współpracy z prawnikami kancelarii Baker&McKenzie. Eksperci wybrali i obalili osiem najpopularniejszych i najgroźniejszych z nich. To właśnie one są jednym z głównych hamulcowych, jeśli chodzi o popularyzację rozwiązań paperless. Dla 43% badanych dokument bez pieczątki jest nieważny, a 1/3 ankietowanych twierdzi, że podpis elektroniczny nie ma takiej mocy, jak ten złożony na papierze.
– Badanie przynosi nadzieję na postępującą zmianę mentalności. Użytkownicy cyfrowych usług są coraz bardziej świadomi, jak ważne są ich dane osobowe. Zaczynają wymagać, by były odpowiednio chronione, a jednocześnie nie godzą się na wykorzystywanie ich do śledzenia swojej aktywności w sieci – mówi Bartosz Barwikowski z LogPass.
Wykres 2: Popularne fakty i mity
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK Polonia metodą online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków w wieku 18 – 64 lat. Badanie przeprowadzono w dniach 15-21.07.2021 r.
O fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Fundacja Digital Poland zaprasza do współpracy wszystkich, którzy są zainteresowani realizowaniem innowacyjnych projektów, które unowocześnią polską gospodarkę.