Rachunki za media, subskrybcje w internecie, zakupy – zarówno te internetowe, jak i całkiem tradycyjne. Czy mamy kontrolę nad nimi wszystkimi? Jeżeli nie, może warto poszukać rozwiązań, które pozwalają na łatwe i przejrzyste porządkowanie naszych wydatków. Rozwiązania możemy znaleźć pod ręką – w naszych smartfonach.
Zarządzanie własnymi finansami to kolejny element rzeczywistości, który przenosi się do przestrzeni cyfrowej. Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji mobilnych, które gromadzą dane o naszym codziennych wydatkach i pozwalają je porządkować. Dzięki nim możemy m.in. dowiedzieć się, ile rzeczywiście wydajemy na jedzenie, rachunki czy kino oraz w łatwy sposób zyskać dostęp do wiedzy o naszych aktualnych zasobach. Znajdziemy też aplikacje, które zbierają i gromadzą w jednym miejscu paragony czy karty lojalnościowe, a to tylko część możliwości.
Wszystkie subskrypcje w jednym miejscu
Coraz chętniej przekonujemy się do tego, że nie zawsze musimy posiadać daną rzecz, ale można po prostu korzystać z nich za opłatą. Jak wynika z raportu Subskrybcje PL 2019, 92% respondentów biorących udział w badaniu zadeklarowało, że korzysta z co najmniej jednej usługi abonamentowej1. Przykładem są usługi subskrypcyjne. Ich oferta stale rośnie, co możemy obserwować wykupując dostęp m.in. do platform dla graczy oraz platform streamingowych z muzyką czy VOD. Czego oczekujemy od subskrypcji? Jednym z czynników jest poczucie kontroli nad wydatkami, które mają nam one dawać2. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak zapanować nad swoimi subskrypcjami, biorąc pod uwagę, że często korzystamy z kilku usług tego typu w ciągu miesiąca.
Jednym z rozwiązań, które są już stosowane w niektórych aplikacjach bankowych jest dostęp do informacji o miejscach, w których zapisujemy dane karty oraz o płatnościach powtarzalnych opłacanych kartą Visa, takich jak opłaty za subskrypcje. Dzięki temu widzimy, w jakich sklepach, punktach usługowych, portfelach cyfrowych czy serwisach streamingowych nasza karta została zapisana, a także jakie usługi są za jej pomocą opłacane. Dodatkowymi ułatwieniami mogą być: kalendarz pozwalający lepiej zaplanować płatności, opcja zablokowania „z góry” odpowiedniej kwoty na opłaty czy możliwość prostej rezygnacji z subskrypcji. Rozwiązanie to zostało już wprowadzone w pierwszej aplikacji bankowej. Korzystając z niej, nie musimy nawet wpisywać swoich subskrypcji, zrobi to sama aplikacja.
Korzystaj z dobrych promocji i ciekawych ofert
Zarządzanie domowymi finansami to nie tylko porządkowanie wydatków, ale także umiejętność oszczędzania. Tu z pomocą również przychodzą aplikacje mobilne, dzięki którym możemy korzystać z wszelkiego rodzaju zniżek i promocyjnych ofert. Jedną z nich jest aplikacja Visa Oferty, pozwalająca na otrzymanie zwrotu części pieniędzy za zakupione przez nas produkty. Jak to działa? Wystarczy zarejestrować swoją kartę w programie i robić zakupy w sklepach i punktach usługowych oferujących promocje. Zwrot części pieniędzy otrzymamy w ciągu 5 dni roboczych. By korzystać z aplikacji nie potrzebujemy kodów promocyjnych, kuponów i kart lojalnościowych.
Jednak przede wszystkim – smartfon może służyć do płacenia
Smartfony stają się dziś małym centrum, z którego zarządzamy własnymi finansami. Jeszcze istotniejszą rolą, którą pełnią one w kontekście naszych osobistych budżetów jest możliwość płacenia za ich pomocą w sklepach, za bilety w komunikacji miejskiej czy podczas zakupów w internecie. Główną zaletą tego rozwiązania jest wygoda – nie musimy nosić ze sobą portfela, w którym przechowujemy karty, bo te znajdują się w naszych telefonach. Wystarczy posiadać urządzenie z modułem NFC i wykonać 3 proste kroki, które umożliwią nam korzystanie z płatności mobilnych. Smartfona możemy także użyć do zakupów internetowych – coraz więcej aplikacji czy e-sklepów umożliwia takie rozwiązanie. Istotną zaletą płatności mobilnych jest także bezpieczeństwo. O ile zgubienie portfela z kartą płatniczą może się wiązać z przykrymi konsekwencjami, o tyle zgubienie smartfona nie spowoduje, że ktokolwiek będzie miał dostęp do naszych kart. Wynika to z tego, że gdy dodajemy swoją kartę do smartfona, dane które się na niej znajdują zostają zastąpione unikalnym ciągiem cyfr, czyli tzw. tokenem. Biorąc pod uwagę, że z poziomu telefonu możemy dziś zarządzać naszymi budżetami, a przede wszystkim płacić za pomocą tego urządzenia, okazuje się, że pozwala ono wykonywać niemal wszystkie czynności związane w naszym życiu z pieniędzmi.