3 sierpnia, 2022

E-recepty transgraniczne w UE – Polska wśród pierwszych krajów

Już niedługo Polacy będą mogli kupować leki przepisane przez lekarza za granicą. Według decyzji Komisji Europejskiej, grupa pierwszych państw włączonych w e-recepty transgraniczne to: Finlandia, Chorwacja, Estonia, Portugalia i Polska.

 

Matka zajmuje się chorym dzieckiem

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

E-recepty za granicą dostępne już dla Polaków

Kilka dni temu zapadła decyzja Komisji Europejskiej (KE) o dołączeniu Polski do grona państw, w których możliwa będzie wymiana e-recept transgranicznych. Zgoda KE to pierwszy krok ku temu, by ułatwić Polakom dbanie o zdrowie za granicą. Swoje e-recepty można będzie realizować najpierw w Finlandii, a już niedługo także w Chorwacji. Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej (Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia) również będą mogli korzystać z tego rozwiązania w naszym kraju. Przed Centrum e-Zdrowia pozostaje jeszcze ustalenie szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty. Następnie będzie można uruchomić usługę w wybranych aptekach państw, które przystąpią do programu.

– E-recepta transgraniczna to kolejna usługa e-zdrowia, którą uruchamiamy z myślą o komforcie i wygodzie pacjentów. Już wkrótce polscy studenci uczący się za granicą, czy też np. osoby pracujące w wybranych krajach Unii Europejskiej, będą mogły wykupić lek na podstawie elektronicznego dokumentu wystawionego przez polskiego lekarza. Ułatwienia czekają także część obcokrajowców mieszkających w Polsce – mówi Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Jakie leki można kupować?

E-recepta transgraniczna to określenie stosowane do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w którym została wystawiona.

– Dodatkowo, dzięki digitalizacji recepty transgranicznej, znika problem związany z jej przechowywaniem. Pacjent zawsze będzie miał ją pod ręką w formie elektronicznej, np. na swoim telefonie czy innym urządzeniu – dodaje.

Zostanie ona zrealizowana za pełną odpłatnością, z możliwością refundacji po powrocie do kraju i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC” (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane. Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.