30 lipca, 2021

Gamifikacja w edukacji – nauka jako zabawa

Człowiek uczy się całe życie. Wielu z nas znane jest poczucie pewnego obowiązku czy frustracja wynikające z niemożności przyswojenia wybranego materiału, niezależenie od naszych chęci. Czy edukacja jednak musi zawsze zostać okupiona zmęczeniem, a perspektywa nauki być kojarzona ze żmudną pracą? Otóż niekoniecznie.

  

Wraz z rozwojem technologicznym popularność zyskała gamifikacja – system wprowadzania rozwiązań charakterystycznych dla gier w sfery życia, których na co dzień z grami byśmy nie utożsamiali. Takimi rozwiązaniami są choćby zrozumiałe reguły, nagrody, rankingi czy funkcje magazynowania punktów-waluty. Jednym z aspektów życia, który w kreatywny sposób możemy wzbogacić za pomocą takich mechanizmów jest właśnie szeroko pojęta edukacja.  

Gra z wiedzą  

Wykorzystywanie grywalizacji w celu wprowadzenia motywującego bodźca nie jest, naturalnie, wynalazkiem samej kultury cyfrowej. Podstawowych mechanizmów możemy upatrywać choćby w praktykowanych przez wielu rodziców i opiekunów nawyków nagradzania swoich pociech za pomoc w obowiązkach domowych lub dobre stopnie w szkole. Również sam schemat ocen w placówkach edukacyjnych możemy, tak naprawdę, rozpatrywać w kategoriach gamifikowania procesu nauki.  

Warto wytłumaczyć sobie jak takie mechanizmy na nas oddziałują. Przede wszystkim, dzięki gamifikacji nauka staje się pewnym wyzwaniem. Przyjmujemy rolę gracza, który za cel stawia sobie osiągnięcie wiedzy czy nabycie specyficznych nawyków. Dostajemy w ten sposób zastrzyk motywacji, która zostaje tylko wzmacniana, kiedy weźmiemy pod uwagę kolejne elementy, jakimi są rywalizacja (stąd też zresztą nazwa grywalizacja) i system punktów. Te ostatnie informują nas o naszych postępach, udzielając nam tym samym informacji zwrotnej oraz skutecznie nagradzając za włożony w zadanie wysiłek.  

Nie mówiąc już o tym, że gamifikacja zwyczajnie zmienia naukę w rozrywkę – coś, co często postrzegamy jako nużące zadanie staje się przyjemnością na miarę tradycyjnej gry.  

Klucz tkwi w prostocie  

Jak więc zatem efektywnie gamifikować edukację? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w sposobie, w jak funkcjonuje wiele z popularnych aplikacji i stron internetowych.  

Pragnący nauczyć się języka obcego kojarzyć mogą Duolingo – portal oferujący bogate kursy językowe. Użytkownicy mają wgląd w graficzną reprezentację swoich postępów w postaci planszy podzielonej na punkty kontrolne, w ramach których należy przyswoić daną dawkę wiedzy. Ta jest następnie weryfikowana poprzez quizy, a sukcesywna odpowiedź odblokowuje kolejny poziom – przy okazji oferując nam punkty. Te możemy wykorzystać do, między innymi, kupna dodatkowych lekcji. Mamy także możliwość obserwacji naszego miejsca w rankingu na tle innych użytkowników.  

Inną godną przywołania aplikacją jest stylizowana na grę RPG Habitica. W tym przypadku mamy do czynienia z grywalizacją codziennych zadań. Aplikacja oferuje nam ciekawą alternatywę dla tradycyjnej to-do list i urozmaica organizację celów. Jak każdy dobry system gamifikacyjny, posiada ona szereg nagród za sumienne wykonywanie zadań. Dzięki temu cel aplikacji zostaje osiągany – utrwalamy pożądane przez nas nawyki, a dodatkowo otrzymujemy zapłatę w postaci punktów.  

Skuteczność każdej z tych aplikacji zamyka się zasadniczo w tych prostych zasadach:  

  • System gamifikacyjny operuje na prostych i zrozumiałych zasadach 
  • Bazuje na osiąganym przez nas poczuciu satysfakcji i gratyfikacji 
  • Gratyfikacja ma wymiar emocjonalny i materialny  
  • Sprawnie motywuje do powtórzenia doświadczenia 
  • Posiada czynnik rywalizacji  

Zmotywuj się do nauki już dziś 

Mając na względzie powyższe informacje, mamy szansę zaprojektować unikatowy system nauki – taki, który nie tylko sprawi, że będziemy się dobrze bawić, ale też będzie perfekcyjnie spersonalizowany pod nasze potrzeby.  

Walczysz obecnie z falą przytłaczającej prokrastynacji? Chcesz podszlifować język obcy, zrobić kurs programowania albo w końcu przeczytać tę jedną książkę, która czeka na Ciebie od zeszłych świąt? Stwórz swój własny system gamifikacyjny i zmotywuj się do działania!  

Pamiętaj, aby sprecyzować swoje cele i rozsądnie dysponować ilością zadań na dany dzień. Staraj się ich nie pomijać ani odkładać, ale zważaj też na to, aby się nie przepracować – nic nie zabija motywacji tak jak perspektywa ogromu pracy.  

Skonstruuj system nagród. Stwórz swoją siatkę punktów. Nagradzaj się za każdy sukces, lecz jednocześnie bądź rozważny/a i pamiętaj, że osiągnięcie celu to również nagroda sama w sobie – nie gorsza, nie lepsza od tej materialnej.  

Spróbuj zaprosić swoich przyjaciół, znajomych lub członków rodziny do wspólnej zabawy. Dodatkowi towarzysze zjednoczeni przez wspólne wyzwanie tylko wzmocnią Twoją motywację. No i rzecz jasna, dzięki elementowi rywalizacji będziesz mieć szasnę poczuć, że jest o co walczyć.  

Myślisz o poszerzeniu swoich kompetencji? Digital Festival to wspaniała okazja do zdobycia wiedzy, czy kolejnych inspiracji, które zaowocować mogą poprawą jakości Twojego życia. Jeśli czujesz, że tematyka cyfryzacji to coś, co chcesz zgłębiać, zapoznaj się z atrakcjami, które przygotowała dla was Fundacja Digital Poland w ramach tegorocznego Digital Festivalu – dołącz do nas w dniach 1-10 października! 

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Magdalena Burzyńska