13 października, 2022

Głos kobiet w technologiach

Choć w Polsce wykształcenie wyższe ma więcej kobiet, to mężczyźni częściej występują w roli ekspertów. Rzeczywistość także pokazuje, że to męski głos dominuje w trakcie debat, szczególnie tych związanych z tematem nowych technologii i cyfryzacji. A przecież kobiety również odpowiadały za zaprogramowanie pierwszego na świecie komputera. Jak więc walczyć z nierównością?

 

Kobieta pracuje przy komputerze

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

Technologia jest dla kobiet

Rozwój nowych technologii nie byłby możliwy bez udziału kobiet. To właśnie kobiety były w XX wieku mistrzyniami w dziedzinie rachunkowości i matematyki oraz programistkami pierwszego na świecie komputera ENIAC, zaprezentowanego w 1946 roku. Dzisiaj jednak znajdują się w mniejszości na studiach informatycznych, które zdominowali mężczyźni. Jak bardzo przez te lata pogłębiły się nierówności płci w sferze publicznej?

Najwięcej osób o wykształceniu wyższym w Polsce stanowią kobiety, ale to mężczyźni są częściej pokazywani jako eksperci w mediach. Według raportu Global Gender Gap Report z 2020 roku, kobiety w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej będą miały równy status ekonomiczny, prawny, społeczny, dopiero w 2128 roku. Dane te były inspiracją do akcji “Nie czekam 107 lat” organizowanej przez Ringier Axel Springer Polska. Jednym z działań w ramach akcji jest założona już baza ekspertek z różnych dziedzin, działających w Polsce, do których można pobrać kontakt i zaprosić do wypowiedzenia się na ważne tematy. Aktualnie w bazie znajduje się już 1200 kontaktów do ekspertek, a liczba ta wciąż rośnie. Oznacza to, że mamy w Polsce setki ekspertek, o których nawet nie słyszeliśmy!

W 2015 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych kraje z całego świata podpisały Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i zobowiązały się do realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju. I choć warto traktować je holistycznie, to na uwagę szczególną dzisiaj zasługuje i z pewnością jest wart pogłębienia cel piąty czyli równość z uwagi na płeć i wsparcie kobiet i dziewcząt. Na bardzo wielu poziomach. Mówimy o takim fundamentalnym poziomie bezpieczeństwa, zdrowia i życia, ale też wzmacnianie głosu kobiet w całej przestrzeni publicznej, politycznej, ekonomicznej i społecznej. Tak, żeby reprezentacja ponad połowy ludzkości dostała należne jej miejsce – mówi Anna Potocka-Domin, Head of Business & Human Rights Programme UN Global Compact Network Poland, w rozmowie “Technologia a równość: jak wzmocnić głos kobiet w przestrzeni publicznej?”.

Równe szanse – jak do tego dojść?

Aby rozwijać swoje środowisko w sposób zrównoważony, nie możemy zapominać o różnorodności. Jak możemy wspierać wyrównywanie szans pomiędzy kobietami i mężczyznami? Wszystko zaczyna się od najmłodszego pokolenia.

Edukacja feministyczna może wiele wnieść do naszego domu. Wydaje mi się, że warto swojej córce na przykład powiedzieć, że ten głos kobiet się zaczął w jakimś bardzo konkretnym momencie historycznym. On nie jest nam dany od zawsze i warto szanować ten głos – dodaje Sylwia Szwed, wiceprezeska i dyrektorka wydawnicza Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, podczas dyskusji na temat równości a technologii.

Lecz młode pokolenia nie będą same zmieniać rzeczywistości. Możemy dać im przykład, już teraz dokonując zmian w naszych firmach i instytucjach! Pierwszym krokiem może być rozpoczęcie korzystania z bazy ekspertek. Wyrównując obecność kobiet i mężczyzn w mediach, otrzymamy z pewnością bardziej dokładny obraz świata – bo pochodzący z wielu punktów widzenia.

Kobiecy głos na Digital Festival

Kobiety od zawsze odgrywały ważną rolę w społeczeństwie, dlatego ich głos jest dobrze słyszalny w czasie Digital Festival. I nie tylko ze względu na fakt, że zespół pracujący nad tegoroczną edycją jest w 90 proc. złożony z kobiet. Zapraszamy na posłuchanie ekspertek z przodujących firm działających na polskim rynku, już teraz w trakcie Digital Festival 2022! Celem festivalu jest nie tylko zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat nowych technologii, ale również przekazanie wiedzy z rzetelnych źródeł i promowanie innowacyjności wśród kobiet. 4. edycja Digital Festival trwać będzie do 10 listopada 2022. Podczas tych tygodni, przygotujcie się na więcej! Więcej kobiet w technologiach.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /