Pracownicy coraz sprawniej radzą sobie z organizacją telekonferencji i spotkań wideo – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Dziś, ponad rok od wybuchu pandemii potrafimy już wykorzystywać cyfrowe narzędzia w pracy. Praca zdalna stała się okazją do zdobycia nowych cyfrowych kompetencji.
- 67 proc. pracowników uczestniczyło w spotkaniach wideo podczas pandemii.
- 62 proc. badanych ma do nich pozytywny stosunek. Ponad połowa uważa, że są mniej efektywne od zespołowych spotkań na żywo.
- Zdecydowana większość (80 proc.) uczestników telekonferencji miała w ich trakcie problemy techniczne. Wśród najczęstszych problemów wymieniane są stabilność łącza, zakłócenia obrazu i dźwięku.
Praca w sferze online stała się nową normalnością dla firm i pracowników. Wirtualne konferencje i spotkania wymuszone przez obostrzenia związane z COVID-19 zyskują coraz więcej fanów. Jak wynika z badania „Rok nowej normalności” przeprowadzonego przez Pracuj.pl, podczas pandemii uczestniczyło w nich 67 proc. pracowników, a ponad połowa ocenia je pozytywnie.
– Ta forma kontaktu swoją szybko rosnącą popularność zdobyła niejako „z przymusu”, w wyniku społecznej izolacji i wprowadzania procedur bezpieczeństwa związanych z pandemią. Jednak mimo to tylko 12 proc. badanych uczestniczących w telekonferencjach i spotkaniach wideo ma do nich otwarcie negatywny stosunek. Zdecydowanie najwięcej, bo 62% badanych odnosi się do nich pozytywnie – czytamy w raporcie.
Kot w kamerze nowym elementem pracy
Nowy sposób pracy generuje kolejne utrudnienia w jej wykonywaniu. Aż 8 na 10 badanych miało lub ma problemy techniczne z połączeniami online. Pierwszym powodem na liście jest słaba jakość łącza internetowego. Kolejne miejsca zajmują opóźnienia w transmisji obrazu i dźwięku (42 proc.) oraz problemy z działaniem kamery internetowej (20 proc.).
– Kot przechodzący naprzeciw kamery, domownicy zagadujący uczestników, nierówna regulacja głośności mikrofonów – to dość częste obrazki, znane wielu pracownikom na home office – dodają autorzy badania.
Pandemia szansą dla kobiet na lepszą pracę?
Według raportu Deloitte, aż 78% badanych Polek pracuje w biurze rzadziej niż kiedyś. Przy czym 42% pracowało stacjonarnie przed pandemią przez minimum jeden dzień w tygodniu, a po jej wybuchu przeszło w pełni na pracę z domu. Dziś zdalnie na cały etat pracuje 43% ankietowanych, gdy wcześniej było to zaledwie 4%.
– Pandemia nie tylko nie jest przeszkodą na tej drodze, ale wręcz może być bodźcem do redefiniowania swojego pomysłu na siebie i bardziej świadomych wyborów. Dzięki temu, że większość firm pracuje teraz zdalnie, pojawiło się też więcej możliwości na znalezienie zatrudnienia poza miejscem stałego zamieszkania. To czas na wsłuchanie się w nasze wartości, uświadomienie sobie swoich przewag konkurencyjnych, jak i stworzenie planu uzupełnienia luk w kompetencjach – przekonuje Klaudia Jarych, konsultantka Zmiany Zawodowej i współtwórczyni portalu Dookoła Pracy.
Więcej na blogu fundacji Digital Poland.
Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła