Docieramy na przystanek w ostatniej chwili, w autobusie czy tramwaju nie ma biletomatu, a przy kabinie ze zgrozą czytamy, że “kierowca nie prowadzi sprzedaży biletów”. Co zrobić, by uniknąć stresu i ewentualnej kary? Najprostszym rozwiązaniem (do którego jednak warto przygotować się zawczasu) jest bilet kupiony przez internet.
Komunikacja miejska w Polsce znajduje się pod opieką samorządów. Oznacza to, że każda gmina samodzielnie kształtuje jej strukturę oraz ustala rodzaje i ceny biletów. To właśnie dlatego nie istnieje bilet “uniwersalny”, który moglibyśmy skasować w dowolnym mieście i wszędzie byłby on honorowany. Również w takich sytuacjach zakup biletu przez internet może być dla nas wybawieniem. Nawet, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do biletów papierowych, będąc w nieznanym mieście możemy mieć duży problem z ich zakupem.
Bilet komunikacji miejskiej w aplikacji
Na rynku istnieje wiele aplikacji, które umożliwiają nam zakup jednorazowego lub czasowego biletu elektronicznego przez internet. Część z nich zostało stworzonych właśnie do tego celu, w innych przypadkach są to aplikacje wielofunkcyjne, które posiadają taką opcję. Najpopularniejsze aplikacje, w których możemy kupić bilety, to:
- moBilet
- mPay
- zBiletem
- JakDojade
- SkyCash
Jeśli chodzi o sposób płatności, to najczęściej znajdziemy rozwiązania znane ze sklepów internetowych – na przykład Blik, Google Pay, płatność kartą lub przelewem bankowym. Zazwyczaj w tego typu aplikacjach mamy dostępną funkcję portfela – dzięki niej nie musimy przeprowadzać procesu płatności za każdym razem, kiedy kupujemy bilet. Doładowując konto większą kwotą znacznie skracamy czas potrzebny na zakup.
Ważne: aplikacje różnią się między sobą listą miast, w których możemy kupić bilet za ich pośrednictwem. Czasem spotka nas miłe zaskoczenie i okaże się, że w łatwy sposób możemy kupić bilet na autobus w niewielkim mieście, ale bywa też, że w aplikacji nie znajdziemy tych największych. Zawsze sprawdzić to przed podróżą. Warto zwrócić również uwagę na to, czy w danym mieście istnieje więcej niż jedna strefa biletowa oraz jak wygląda proces kasowania biletu (może być on skasowany od razu po zakupie, może również istnieć proces “ręcznego” kasowania).
Zarówno niektóre aplikacje, jak i część miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych bezpośrednio na swoich stronach, oferują możliwość zakupu biletu miesięcznego. Tu jednak sytuacja bywa nieco trudniejsza niż w przypadku biletów jednorazowych. W wielu przypadkach wcześniej będziemy musieli wyrobić fizyczną kartę miejską, na której dopiero później możemy zakodować bilet. Dlatego w przypadku biletów na dłuższy okres warto dokładniej poznać cały proces.
Bilet kolejowy i autokarowy online
Bilet przez internet możemy kupić również wtedy, kiedy wybieramy się dalszą podróż – zarówno pociągiem, jak i autobusem dalekobieżnym. Jednak specyfika połączeń dalekobieżnych sprawia, że rozwiązania nie będą tu tak uniwersalne.
Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że bilety kolejowe oraz na dalekobieżne połączenia autobusowe zazwyczaj sprzedawane są na konkretne połączenie. Również ceny biletów zmieniają się dynamicznie. Dlatego też w tym przypadku najwygodniejszą i najpewniejszą opcją jest zakup bezpośrednio na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych przewoźników.
Zasadzie tej wyłamują się koleje lokalne – tu w wielu przypadkach skorzystamy z wymienionych wcześniej aplikacji – np. SkyCash lub mPay. Możemy również skorzystać z tych, które powstały specjalnie do zakupu biletów kolejowych, np. Blikom lub Koleo.
Partnerami dnia „Moje zakupy i finanse” w czasie Digital Festival 2021 są Allegro, Visa i Santander Bank Polska.