Poradnik dla rodziców
Ponad 80% dzieci korzysta z internetu do samodzielnej nauki lub odrabiania lekcji niezależnie czy szkoła działa w trybie stacjonarnym, czy zdalnym – wynika z badania Nexery. Umiejętne poruszanie się po sieci może być dla dziecka wyjątkową szansą rozwoju edukacyjnego. Z kolei korzystanie z aplikacji i programów informatycznych podczas lekcji przyczyni się do osiągania lepszych wyników w nauce oraz wzrostu kompetencji cyfrowych, których znaczenie w przyszłości będzie tylko rosło. Jednocześnie brak odpowiedniej przestrzeni i sprzętu uniemożliwi uczniowi pełne wykorzystanie nowych możliwości edukacyjnych, a nieumiejętne użytkowanie mediów cyfrowych może przynieść naszemu dziecku więcej szkody, niż pożytku. Firma Nexera przygotowała poradnik dla rodziców, z którego dowiesz się jak zorganizować najlepsze warunki do nauki z domu.
Zapytaj dziecka, w jakich warunkach chce się uczyć
Nie wszyscy rodzice są w stanie zapewnić swoim dzieciom pokój przeznaczony tylko do nauki. W takim wypadku należy spróbować wydzielić przestrzeń, która w konkretnych godzinach będzie dedykowana wyłącznie odrabianiu lekcji i powtarzaniu materiału. Miejsce to powinno być dobrze oświetlone – w celu zminimalizowania zmęczenia wzroku, występującego przez długotrwałe skupianie się na ekranie komputera – oraz wygodne, wyposażone w odpowiednie do wzrostu dziecka krzesło i biurko. Powinniśmy ograniczyć oddziaływanie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy i dać uczniowi bądź uczennicy czas do pracy w skupieniu i ciszy. Przede wszystkim zapytaj dziecka, jaka przestrzeń i metoda nauki mu najbardziej odpowiada i w miarę możliwości postaraj się do tego dostosować.
Zapewnij dziecku najszybszy internet do nauki z domu
Codzienność edukacji zdalnej wymusiła na nauczycielach i uczniach uwzględnienie narzędzi edukacyjnych, których nie wykorzystywali wcześniej w tak dużym stopniu i które zostaną z nami nawet po ustaniu pandemii. Spośród nich najpopularniejsze są, według badania Nexery, materiały edukacyjne zamieszczane na YouTube, chmura, czyli wirtualny dysk używany przy pracach projektowych uczniów oraz wideokomunikatory do prowadzenia konsultacji z uczniami online. Aby w pełni korzystać z nowych możliwości edukacyjnych, rodzice powinni zapewnić dzieciom szybki, wysokoprzepustowy internetu szerokopasmowy.
– Połowa nauczycieli, objętych badaniem Nexery, jako główny problem wynikający z wolnego internetu wskazuje, podobnie jak rok temu, ładowanie stron internetowych zawierających dużo elementów graficznych. Drugą doskwierającą bolączką stało się zrywanie połączenia podczas używania komunikatorów. Skarży się na to już 45% nauczycieli, podczas gdy rok temu było to zaledwie 27% – wynika z naszego Raportu #RegionyNEXERY2021. Świadczy to o coraz większym znaczeniu szybkiego internetu w edukacji. Nauka zdalna nie byłaby możliwa bez dostępu do wysokoprzepustowej sieci. Technologia światłowodowa cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem, które jako jedyne w pełni spełnia oczekiwania prędkości transferu, zarówno w zakresie pobierania, jak i przesyłania danych – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.
Bądź w stałym kontakcie z nauczycielami
Eksperci z UNICEF uważają, że zwłaszcza w okresie pandemii istotne jest, aby rodzice byli zaangażowani w sprawy szkolne swoich dzieci. Komunikacja między nauczycielami, rodzicami i uczniami jest kluczowa, aby wszystkie strony wiedziały dokładnie, jakie obowiązki na nich spoczywają. W tym momencie najłatwiejszym sposobem komunikacji stał się internet – 92% nauczycieli w Regionach NEXERY (Świętokrzyskim, Łódzkim, Kujaw z Pomorzem i Mazowszem oraz w Regionie Warmii i Mazur) ma możliwość połączenia się z rodzicami swoich uczniów drogą mailową lub poprzez aplikacje typu Librus. Innym ze sposobów na bardziej intensywną wymianę informacji między nauczycielami a rodzicami są różnego rodzaju grupy online.
Wskaż dziecku bezpieczną drogę korzystania z internetu
Internet jest źródłem nieograniczonej wiedzy i skuteczną metodą poznania świata. Dzisiejsi uczniowie będą pracowali i żyli w rzeczywistości, w której wysokie kompetencje cyfrowe będą niezbędne, dlatego ważne, aby od dziecka umieli we właściwy sposób wykorzystywać nowe technologie. Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim rodzice powinni pomóc młodym w poznawaniu internetu. Natomiast wg badania Młodzi Cyfrowi przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański ponad 60% uczniów twierdzi, że ich rodzice nigdy nie uczyli ich odpowiedzialnego korzystania z sieci, a 10% – że rodzice nic nie wiedzą o ich cyfrowym życiu.
– Doświadczenia związane z nauką przez internet pokazały nam, że od cyfrowego świata nie jesteśmy w stanie uciec oraz, że poznanie go może otworzyć przed nami zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Dorośli, przede wszystkim nauczyciele i rodzice powinni wyposażyć uczniów w narzędzia, które pomogą im omijać wszelkie zagrożenia związane z obsługiwaniem internetu. Na szczęście w sieci znajdziemy coraz więcej szkoleń, wykładów oraz seminariów, dzięki którym możemy się dowiedzieć, jak bezpiecznie funkcjonować w nowej, cyfrowej rzeczywistości – mówi Paweł Biarda z Nexery.
➡️ Pobierz Raport #RegionyNEXERY2021 i sprawdź, jaką rolę odgrywa dostęp do szybkiej sieci internetowej dla osób mieszkających na terenach, na których budujemy naszą sieć: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery
➡️ Posłuchaj podcastu NEXERY #SiećWdomu i sprawdź, jak łączymy Regiony online: https://spoti.fi/3hkggd5