17 października, 2022

Kiedyś pies na łańcuchu, a dzisiaj smartfon. Wprowadzanie innowacji do domu zwiększa nasze bezpieczeństwo

Innowacje w naszych domach zapewniają nie tylko rozrywkę, ale większy komfort, bezpieczeństwo, oszczędność. Tego jak działa światłowód, czym jest 5G, jak zabezpieczyć sieć wi-fi oraz jakie ulepszenia najlepiej się sprawdzą w naszym domu, dowiedzieć się można w Strefie Wiedzy na Digital Festival.

 

Nowoczesny dom

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

Inwestycje w dom

Coraz więcej osób angażuje się w rozwój swojego domu, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczne i wygodne miejsce do życia. Możliwości, jakich dzisiaj mamy jest wiele i są różnorodne.

Smart Home, to dom, który sterowany jest przez oprogramowanie. Za pomocą sterownika w pilocie, lub nawet własnego telefonu zmieniać możemy temperaturę pomieszczeń, włączać i wyłączać urządzenia, zarządzać światłem i żaluzjami w oknach oraz więcej. To nowoczesne rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, Według obliczeń firmy Loxone, system Smart Home pozwala zaoszczędzić 50 000 regularnych czynności w skali roku, co przekłada się na 138 godzin. Zmniejsza on również ślad węglowy, jaki po sobie pozostawiamy.

W związku z tym, że żyjemy w XXI wieku to wszystko jest już sterowane elektrycznie, a nie manualnie, dlatego do każdej z tych technologii dostaniemy jakiś sterownik oraz aplikację. Do ogrzewania musimy kupić termostaty, do rekuperacji sterownik, do rolet dostaniemy przyciski, piloty lub aplikację, albo wszystko na raz. To samo będzie z oświetleniem, alarmem i innymi technologiami. Jeżeli nie zdecydujemy się na żaden system smart to zostaniemy z sześcioma różnymi sterownikami na ścianie i sześcioma aplikacjami w telefonie, które się ze sobą w żaden sposób nie komunikują i nie wiedzą o swoim istnieniu. Istnieje więc ryzyko, że w tym samym czasie, kiedy okno w pomieszczeniu będzie otwarte, podłogówka będzie grzała, a za chwilę uruchomi się klimatyzacja, żeby je schłodzić. Brzmi to abstrakcyjnie, ale i takie przypadki widzieliśmy. Dlatego właśnie system smart home to komfort. Po pierwsze mamy jedną aplikację do wszystkiego, zamiast sześciu różnych i tylko jeden przycisk na ścianie w pomieszczeniu, zamiast sześciu sterowników. Po drugie wszystkie technologie o sobie wiedzą, więc nie ma możliwości, żeby w jednym czasie pomieszczenie przy otwartych oknach się grzało i chłodziło. Są to pieniądze wyrzucone przez okno i w perspektywie czasu tego typu sytuacje generują duże koszty. Dlatego system smart home to też oszczędności, jest to po prostu rozwiązanie ekonomiczne – tłumaczy Przemysław Wysocki, dyrektor regionalny Loxone Poland Sp. z o. o.

Kiedyś pies na łańcuchu, a dzisiaj smartfon. By zapewnić każdemu poczucie bezpieczeństwa, powstają nowe technologie, które od razu informują nas o tym co się dzieje z naszym domem, nawet gdy nas w nim nie ma. Systemy alarmowe również podlegają rozwiązaniom smart i łączą się z naszymi telefonami, kiedy tego potrzeba.

5G to wygoda i ochrona środowiska

Ślad węglowy to zdobywający aktualnie na rozgłosie problem. Do niwelacji go przyczynia się między innymi korzystanie z sieci 5G. Eksperci z firmy Huawei ogłosili, że jeśli do 2030 sukcesywnie będziemy korzystać z 5G to przyczynimy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla nawet o 500 mln ton w skali światowej. 5G jest 10 razy bardziej efektywna od sieci LTE, z której większość z nas korzysta na smartfonach. Korzystanie z niej to nie tylko mniej śladu węglowego, ale i większa wygoda pracy.

To właśnie mniejsze miasta bardziej skorzystają na 5G, niż wielkie, gdyż w dużych miastach już mamy dosyć dobrą sieć komórkową. Mieszkańcy miast mają duży wybór, jeśli chodzi o połączenia telekomunikacyjne, stąd łatwa jest zdalna praca. I właśnie dlatego uważam, że nowoczesne sieci telekomunikacyjne, w tym 5G, będą dużą korzyścią dla mieszkańców mniejszych miejscowości, dlatego że łatwiej będzie chociażby pracować zdalnie czy uczyć się zdalnie – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland.

‘Mój dom i technologie’ na Digital Festival

W dobie pandemii przekonaliśmy się o tym, jak ważny jest szybki internet w domu podczas pracy zdalnej. Baza informacji na temat zwiększania efektywności naszego wi-fi, światłowodu oraz technologii 5G możemy znaleźć w sektorze ‘Mój dom i technologie’ w Strefie Wiedzy na Digital Festivalu.

Digital Festival to największe w Polsce wydarzenie, podczas którego możemy zyskać nowe umiejętności cyfrowe oraz praktyczną wiedzę na temat nowinek technologicznych i ich wykorzystania w codziennym życiu. Strefa Wiedzy to artykuły, podcasty z udziałem ekspertów i poradniki uczące krok po kroku tego, jak zaprosić nowe technologie do naszego domu.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /