11 listopada, 2020

Koronawirus obniżył poziom inwestycji w fintechy. Kiedy sytuacja wróci do normy?

Jak wynika z badania Fintek.pl, na skutek pandemii koronawirusa 7,3 proc startupów fintechowych utraciło finansowanie dotychczasowego inwestora. Dużo większy odsetek firm z branży, bo sięgający aż 27,3 proc., doświadczył ze strony inwestora przesunięcia terminu zaangażowania w przedsięwzięcie. Nie wpłynęło to jednak na załamanie nastrojów wśród przedstawicieli branży, którzy w zdecydowanej większości uważają, że “normalnie” będzie już w II kwartale 2021.

Przedsiębiorstwa fintechowe to w dużej większości startupy, których model finansowania oparty jest na inwestycjach ze strony prywatnych osób oraz funduszy VC. Według danych z maja, w skali globalnej – 41 proc. z nich posiada oszczędności pozwalające na prowadzenie działalności jeszcze przez 3 miesiące.1 Płynność finansowa wielu polskich fintechów stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ – jak wynika z raportu – blisko 35 proc. z nich straciło wsparcie obecnego lub perspektywę takiego wsparcia w najbliższej przyszłości.

– Dane dotyczące finansowania startupów fintechowych zawarte w opracowaniu “Polski sektor fintech w obliczu pandemii SARS-CoV-2” wskazują na relatywnie duży odpływ inwestorów jeśli chodzi o polską branżę fintech. Jest to o tyle problematyczne zjawisko, że duża część z firm straciła kontrahentów biznesowych lub musiała odłożyć rozmowy z nimi na później – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

– Optymistycznym akcentem jest jednak fakt, że przedstawiciele sektora są raczej spokojni jeśli chodzi o powrót do normalności. Blisko 70 proc respondentów uważa, że ich biznesy powrócą do stanu sprzed pandemii w II kwartale 2021 roku. Co piąty badany twierdzi zaś, że stanie się to już w IV kwartale roku bieżącego – dodaje.

Faktycznie, dalsza lektura raportu wskazuje, że 23,6 proc fintechów utraciło ważnego kontrahenta – głównie jako skutek cięcia kosztów przez współpracujące z nimi duże firmy. Optymizmem nie napawa również fakt, że praktycznie co drugie przedsiębiorstwo finansowo-technologiczne zmuszone był przerwać rozmowy z potencjalnym partnerem biznesowym.

– Nie ulega wątpliwości, że pandemia koronawirusa miała duży wpływ na sektor FinTech. Wiele spółek musiało przeprowadzić redukcję zatrudnienia, lub obniżyć pensje. Konieczne stało się także oddelegowanie pracowników do pracy zdalnej, co wiązało się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo lockdown gospodarki przełożył się na mniejsze zainteresowanie ze strony potencjalnych lub obecnych inwestorów – komentuje Rafał Tomaszewski, redaktor serwisu Fintek.pl.

Odpływ bieżących źródeł finansowania i niepewna sytuacja finansowa spowodowała, że również same fintechy mniej chętnie inwestują w swój rozwój biznesowy czy technologiczny. Aż 43,6 proc z nich wstrzymało inwestycje w nowe projekty, a 24 proc. przełożyło debiut nowej usługi na “lepszy moment”.

Raport “Polski sektor Fintech w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2” to autorski projekt zespołu Fintek.pl. Powstał on w odpowiedzi na potrzeby krajowego sektora co do jednego, spójnego i uniwersalnego dla całej branży źródła informacji dotyczącego obecnej sytuacji na rynku.

Pełna wersja raportu znajduje się pod linkiem.

Autor wpisu / Partner wpisu:
Fintek.pl

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: