29 września, 2021

Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie w 2021 roku

Najnowsza publikacja fundacji Digital Poland, „Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie”, powstała w celu zaprezentowania seniorom cyfrowych możliwości, jakie przed nimi stoją – ale przede wszystkim po to, żeby pokazać, że wiek nie stanowi przeszkody. Internet to niezwykle przydatne narzędzie i integralna część współczesnego świata, a na naukę jego użytkowania nigdy nie jest za późno.

Internet fundamentem cyfrowego człowieka  

Internet stał się naszym sprzymierzeńcem, przydatnym narzędziem, ale przede wszystkim – niezwykle ważnym fundamentem naszych codziennych czynności. Tak naprawdę, internet przeniknął do każdej sfery naszego życia i wielu z nas dzisiaj nie wyobraża sobie funkcjonować bez niego. Szczególnie tę zależność uwydatniła ponad rok temu pandemia, kiedy zdecydowana większość ludzi została zmuszona zmienić swój tryb pracy na zdalny, traktując internet już nie jako doraźną rozrywkę z wyboru, ale konieczność i pewne koło ratunkowe, bez którego zwyczajnie byśmy utonęli.  

Zasadniczo w wyniku epidemii koronawirusa do sfery wirtualnej przeniosły się prawie wszystkie aspekty życia, nie tylko praca. Również nasza edukacja, sektor kultury czy usług “przeprowadziły się” do internetu i tym samym, często do naszych domów. Jeszcze nigdy wcześniej jako społeczeństwo nie mieliśmy dostępu do tak wielu możliwości, wynikających z trybu zdalnego – pokazało to wielu z nas siłę współczesnej technologii oraz to, że internet to jedno z naszych najważniejszych narzędzi XXI wieku.  

Cyfryzacja nie zna wieku  

Nie ulega wątpliwości to, że zależność i pozycja internetu jako podstawy naszych interkacji ze światem zostały przyjęte przez każde pokolenie w różny sposób. Najmłodsi mieli zdecydowanie najmniej problemów z dostosowaniem się nowej pandemicznej rzeczywistości pod kątem przełączenia się na tryb zdalny. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób starszych, które od zawsze wykazywały niejednoznaczne podejście do wprowadzania mobilnych rozwiązań w swoją rutynę – część optowała zawsze za starymi, ale sprawdzonymi tradycyjnymi czynnościami, jak stacjonarne załatwianie formalności, na przykład w banku, zaś inni korzystali z technologicznych dobrodziejstw w umiarkowany sposób lub bardziej ochoczo.  

Potwierdzają to statystyki z 2020 roku – zaledwie 40,4% Polaków powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia korzystało z internetu. Jest to niepokojący wynik, zwłaszcza mając cały czas z tyłu głowy świadomość, że sfera wirtualna będzie wchłaniać nas coraz bardziej – cyfryzacja nie zna wieku i wszyscy jesteśmy wobec niej równi. Stajemy więc przed takim scenariuszem: albo będziemy się na temat digitalizacji edukować, albo będziemy pogłębiać duże już cyfrowe wykluczenie.  

Interakcje w świecie interaktywnym  

Wykluczenie ma wymiar nie tylko cyfrowy, ale też społeczny. Pandemia była dla wielu testem siły więzi międzyludzkich. Wielu z nas przeżywało trudne chwile pełne samotności i największymi tego ofiarami, kiedy weźmiemy pod uwagę wykluczenie cyfrowe, byli seniorzy.  

Internet okazał się narzędziem, dzięki któremu mogliśmy i możemy pozostać w kontakcie z najbliższymi. Wystarczy pobrać aplikację z komunikatorem internetowym, zaprosić członków rodziny i przyjaciół do zrobienia tego samego i możemy cieszyć się nieograniczonym kontaktem – czy to z dziećmi, wnukami czy znajomymi. Mało tego, możemy w ten sposób poznawać innych ludzi czy zwyczajnie załatwić sporo bardziej formalnych kwestii, jak rozmowa z konsultantem banku czy innej placówki.  

Mobilny bank  

No właśnie, bankowość – zmora niejednego z nas. Niegdyś przyprawiające o ból głowy kolejki do stanowiska pracownika bankowego zastąpione zostały przez bankowość online w zaciszu własnego domu. Nie tylko w zaciszu domu, ale nawet w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili prosto z naszego telefonu! Współczesne operowanie finansami stało się niebywale proste, wygodne i oszczędne pod względem naszej energii i czasu.  

Zakupów nie musisz robić już stacjonarnie – wystarczy, że wejdziesz na stronę sklepu i dokonasz płatności online. Pozwala ta na oszczędność czasu oraz wygodę czy nawet, szczególnie ważne w okresie epidemii, ograniczenie kontaktu i ekspozycji na wirusa.  

Warto dodać, że aplikacje bankowe nie ograniczają się dziś tylko do zarządzania budżetem. Niektóre banki, jak choćby Santander Bank Polska, oferują zakup biletów komunikacji czy opłacenie biletów parkingowych oraz przejazd autostradami. Co więcej, przez bank możemy też połączyć się z naszym Profilem Zaufanym czy Internetowym Kontem Pacjenta (IKE) – bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia. 

Nowy wymiar dbania o zdrowie  

Służba zdrowia oraz jej funkcjonowanie od zawsze budziły kontrowersje w naszym społeczeństwie. Długie kolejki, odwlekane terminy wizyt u lekarza, tłumy w poczekalniach – spora część problemów sprowadzała się do tego, jak czasochłonne i niewygodne potrafiło być dbanie o własne zdrowie. Na horyzoncie jawi się jednak wizja usprawnienia nawet i tej sfery naszego życia – ponownie dzięki cyfryzacji.  

Telemedycyna skutecznie zrewolucjonizowała sposób funkcjonowania służby zdrowia. Obecnie nie musimy przejmować się koniecznością tradycyjnej wizyty, tak często czasochłonnej i niekomfortowej, gdyż pandemia rozpowszechniła e-wizyty i teleporady. Co więcej, mamy do czynienia z sytuacją, gdzie bariery geograficzne zostają przełamane, dzięki czemu jako pacjenci mamy dostęp do opieki zdrowotnej – niezależnie od swojego położenia. Z pewnością najwięcej korzystają na tym osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, a ich wizyty u lekarza sprowadzają się tylko do pozyskania recepty na te same leki. Oprócz tego w bardzo prosty sposób możemy uzyskać również e-skierowanie oraz e-zwolnienie.  

Przewodnik po cyfrowym świecie  

Najnowsza publikacja fundacji Digital Poland, „Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie”, powstała w celu zaprezentowania seniorom cyfrowych możliwości, jakie przed nimi stoją – ale przede wszystkim po to, żeby pokazać, że wiek nie stanowi przeszkody. Internet to niezwykle przydatne narzędzie i integralna część współczesnego świata, a na naukę jego użytkowania nigdy nie jest za późno.  

W przewodniku możemy znaleźć wiele cennych porad i wskazówek, jak przykładowo korzystać z wybranych stron internetowych, aplikacji, e-maila czy smartfona. Przewodnik ze szczególną troską rozwija temat bezpieczeństwa w internecie, jako że osoby starsze są najczęściej obieraną za cel grupą społeczną, jeśli chodzi o oszustwa internetowe. Dzięki publikacji czytelnicy mogą się dowiedzieć, jak nie paść ich ofiarą i jak zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo w sferze wirtualnej.  

Od dawna obserwujemy trend przyspieszonej digitalizacji, który i nam pokazuje kierunki rozwoju. Pandemia stała się dodatkowym motorem zmian. Wiemy, jak dla naszych klientów ważne jest bezpieczeństwo online. Wiemy, jak na to odpowiadać. Mamy nowoczesną i dostosowaną ofertę dla tych, którzy z nowinkami technologicznymi radzą sobie doskonale, a tym, którzy potrzebują wsparcia w zdalnym bankowaniu to wsparcie zapewniamy. Zachęcamy klientów, także seniorów, aby bezgotówkowo korzystali z pieniędzy. Nasi doradcy chętnie pomagają na co dzień w placówkach i w programie #ZalogujSeniora. Dodatkowo w ramach Digital Festival zostaliśmy partnerem publikacji '”Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie”. Dzięki tym działaniom możemy dzielić się naszą wiedzą oraz walczyć z cyfrowym wykluczeniem seniorów – tłumaczy Piotr Hibner, dyrektor Santander Digital, Santander Bank Polska 

„Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie” jest publikacją, która ma docelowo pomóc osobom starszym w płynnym wejściu i odnalezieniu się w świecie współczesnych technologii. Jej publikacja wiąże się z 3 edycją Digital Festival, największą inicjatywą edukacyjno-technologiczną w Polsce, który trwa od 1 do 10 października. Celem festiwalu jest zachęcenie społeczeństwa do poszerzania swojej wiedzy na temat nowych technologii oraz zdobywania i szlifowania cyfrowych kompetencji – tak ważnych we współczesnym świecie, szczególnie w obliczu trwającej epidemii koronawirusa. Na edukację i cyfrowy rozwój nigdy nie jest za późno i jest to główna idea całej inicjatywy. Festiwal to wyjątkowa okazja do zdobycia nowej wiedzy, poznania specyfiki różnych innowacji, wysłuchania interesujących wykładów, konfrontacji swoich przekonań z rzeczywistością i skorzystania z licznych cyfrowych zniżek.  

Pobierz przewodnik! 

Przewodnik dostępny jest bezpłatnie ze strony organizatora festiwalu, fundacji Digital Poland, poprzez niniejszy link lub po wpisaniu digitalpoland.org/publikacje w swojej przeglądarce internetowej.  

Aby otrzymać kopię PDF przewodnika należy w pierwszej kolejności zapisać się na newsletter Digital Poland. Następnie na skrzynkę pocztową powinno przyjść powiadomienie o zapisie, w które należy kliknąć, aby pobrać plik. Jeśli wiadomość nie będzie dostępna w głównej skrzynce, może ona znajdować się w spamie. Następnie należy ponownie wejść na stronę i wpisać swoje dane. System autoryzacyjny sprawdzi dostępność adresu e-mail w bazie i będzie już można pobrać przewodnik. 

Rodzaj treści: Artykuł, Poradnik,
Autor wpisu / Partner wpisu: Fundacja Digital Poland