22 sierpnia, 2022

Oto laureat konkursu Digital Ars. Stworzona przez niego sztuczna inteligencja tworzy rysunki w rytm muzyki

Digital Ars to pierwszy tego typu konkurs w Polsce, który skłania artystów do współpracy ze sztuczną inteligencją i wykorzystywania technologii w sztuce. Razem z laureatem konkursu Aleksandrem Fafuła godziliśmy w programie Dzień Dobry Wakacje i opowiadaliśmy o tegorocznej edycji konkursu. 

Konkurs Digital Ars – założenia

W Dzień Dobry Wakacje gościła Paulina Szkoła, Project Manager w Fundacji Digital Poland, która przybliżyła nieco widzom cel organizowanego w Polsce konkursu Digital Ars. – Sztuka kojarzy nam się z emocjami, ludźmi, natomiast również ludzie tworzą technologię. W ramach konkursu Digital Ars, który powstał podczas Digital Festival, czyli takiej największej edukacyjno-technologicznej inicjatywy w Polsce, chcemy pokazać, jak wspaniałe zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja – tłumaczyła przed kamerami.

Celem projektu jest popularyzowanie technologii i oswajanie społeczeństwa, że sztuczna inteligencja w niedługim czasie będzie miała ogromny wpływ na codzienność ludzi.

Druga edycja Digital Ars – kto zwyciężył?

Aleksander Fafuła po raz drugi został laureatem konkursu Digital Ars w kategorii otwartej, w której obowiązywała dowolność stylu i artystycznego wyrazu. Jego praca o tytule „AI painting with the drums” angażuje algorytm GAN, który w pewnym zakresie determinuje finalny kształt dzieła, mając do dyspozycji obrazy z Wikipedii. Sztuczna inteligencja przetwarza je i za ich pomocą maluje unikalne rysunki w rytm muzyki granej przez artystę na perkusji.

Zapraszamy do obejrzenia programu na stronie Dzień Dobry TVN.