Pandemia przyśpieszyła cyfrową transformację, a co za tym idzie pensję specjalistów IT. Stawki wynagrodzenia rosły w ostatnich dwóch latach o 20-30 procent rocznie. Firmy starają się przyciągnąć najlepszych pracowników oferując im dodatkowe benefity, pracę zdalną i wydłużony urlop. Cyfrowe kompetencje stały się ich kartą przetargową do zawodowego sukcesu.
Technologie zmieniające świat – to właśnie o nich najwięcej mówimy w czasie Digital Festival. Tych z pewnością nie brakuje na polskim rynku IT, który rozwija się w zawrotnym tempie. Od lat brak pracowników i presja na wynagrodzenia, to główne bolączki branży, która należy do najlepiej opłacalnych w Polsce. Zarobki seniorów potrafią przekraczać 30 tys. zł miesięcznie, a coraz więcej osób z innych środowisk decyduje się przekwalifikować na IT. Wysokie zarobki nie biorą się jednak znikąd.
– Pandemia przyspieszyła technologiczną rewolucję na świecie. Popyt na specjalistów IT wzrósł skokowo i nie maleje. Unia Europejska szacuje, że na rynku brakuje ok. 600 tysięcy specjalistów IT, a problem z pozyskaniem pracowników ma ok. 90% przedsiębiorstw – wyjaśnia Anna Szczepowska, prezes Awareson, firmy konsultingowej i rekrutacyjnej w obszarze IT.
Warszawa – Eldorado rynku IT
Ten ogromny popyt na polskich specjalistów potęguje jakość ich pracy. A Polacy ciężko pracują, żeby ją podnosić. Dwa największe rankingi specjalistów IT plasują Polaków na 3. (HackerRank) oraz na 5. (TopCoder) miejscu na świecie. To sprawia, że zagraniczne firmy coraz chętniej lokują swój kapitał właśnie nad Wisłą. Według specjalistów z Fundacji Digital Poland, która opracowała raport „State of Warsaw IT” we współpracy z firmą Enky Consulting, Warszawa jest najchętniej wybieranym przez nich miastem przed Wrocławiem, Trójmiastem czy Krakowem. Szacuje się, że w Polsce działa ok. 65 tys. firm IT, z których aż około jedna trzecia zarejestrowana jest w stolicy.
– Sektor informatyczny to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Warszawie. Coraz więcej firm zagranicznych lokuje swój biznes w stolicy, tworzy nowe miejsca pracy oraz angażuje się w budowanie środowiska biznesowego w Warszawie. To sprawia, że Warszawa zaczyna być postrzegana jako hub technologiczny przyciągający inwestycje, kapitał oraz talenty z całego świata. Rozwój sektora IT w Warszawie niewątpliwie pozycjonuje stolicę Polski jako lidera wśród ośrodków gospodarki budowanej na wiedzy w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Programowanie od kołyski
Już w momencie zdobywania pierwszej pracy polscy programiści mają spore doświadczenie w kodowaniu. Blisko 8% z nich zaczyna kodować jeszcze przed 10 rokiem życia. Nauka informatyki zaczyna się w Polsce w szkole podstawowej, a studiuje ją już ok. 70 tys. młodych ludzi.
Polacy pracują w firmach na całym świecie – zdalnie i bezpośrednio, cenieni za dokładność, inwestowanie w swój rozwój i pracowitość. Bez względu na to czy są elitą czy nie, budują pozytywny wizerunek Polski za granicą. Warto się nimi chwalić i właśnie to robimy w trakcie Digital Festival. Specjaliści IT udowadniają, że zdobywanie nowych kompetencji daje szansę na rozwój zawodowy.
– Nadchodzące lata przyniosą nowe wyzwania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Model, w którym przez całe życie wykonujemy jeden zawód, przestanie istnieć. Zawody przyszłości będą wymagały od nas nowych kompetencji, w szczególności tych cyfrowych. To wyzwanie, ale też wskazówka dla młodych osób, które wchodzą obecnie na rynek pracy. Już dziś wiemy, że kluczem do ich sukcesu będzie umiejętność uczenia się przez całe życie, gotowość na przekwalifikowanie oraz stałe podnoszenie kompetencji – tłumaczy Dominika Banaszkiewicz, dyrektor Digital Festival.
W jaki sposób zacząć cyfrową edukację? Które kompetencje będą najbardziej cenione na rynku? Jak bezpłatnie uzyskać dostęp do szkoleń? O tym wszystkim wspólnie z partnerami będziemy mówić podczas 4. edycji Digital Festival, która trwa od 1.10 – 10.11.2022. Zapraszamy!