18 marca, 2022

Przyszłość edukacji? E-learning coraz popularniejszy  

W dzisiejszym świecie edukacja przestaje być postrzegana jako etap, który ma swój koniec i początek. Uczenie się przez całe życie to konieczność, która zwiększa szansę na rynku pracy. Pomóc w jej realizacji może e-learning, który zdał swój egzamin podczas pandemii.  

Czas pandemii pokazał, że przyszłość edukacji jest cyfrowa. Zdalnie, online, hybrydowo – to opis nie tylko tego, jak pracujemy, ale również jak się uczymy. Jak wynika z raportu ,,Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?’’ fundacji Digital Poland, tylko 4 proc. Polaków uważa, że nauczanie i rozwój przez Internet jest mało efektywne.  

– Nauczanie zdalne i możliwość korzystania z materiałów szkoleniowych w formie przeniesionych na platformy e-learnigowe tradycyjnych szkoleń, jak i podcastów, webinarów dostępnych na żądanie stał się czymś zwyczajnym i łatwym. Co więcej, wielu dostawców nowych technologii udostępnia szkolenia i materiały zupełnie nieodpłatnie – podkreśla w raporcie Radosław Ochotny, Skilling Program Manager w Microsoft Polska.  

Wzrośnie rola prowadzącego 

Doświadczenia ostatnich miesięcy sprawiły, że e-learning zostanie z nami na dłużej. Nie ma nowoczesnej edukacji bez internetu. O ile nowoczesne technologie są w stanie udoskonalić kursy, to wciąż istotna będzie rola prowadzącego. Co więcej, może ona jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. 

Czynnik ludzki jest w tym przypadku kluczowy. Dobry prowadzący jest w stanie nawiązać relację z uczestnikami kursu, co zwiększa zaangażowanie. Swoją charyzmą nie tylko przyciągnie uwagę, ale też ją zatrzyma. Dziś trudno o koncentrację, dlatego należy zrobić wszystko, aby ją zapewnić – tłumaczy Anna Piskorz z międzynarodowej szkoły biznesu Laba. Jak dodaje: – Nasze kursy zawsze opieramy na ciekawym prowadzącym, który w swojej dziedzinie jest praktykiem. Nauka konkretnych umiejętności od osoby, która od lat działa w branży, również pozwala na lepsze skupienie i aktywność. 

Technologie będą powszechniejsze 

Z roku na rok rosną możliwości dla osób poszukujących wiedzy. Odchodzi się już od typowego uczenia się regułek, a poza praktycznymi wskazówkami z codzienności w danym zawodzie liczą się także nowoczesne technologie, które znacznie lepiej obrazują konkretne zjawiska. Coraz częściej będzie się wykorzystywało VR czy modele 3D, zwłaszcza w naukach ścisłych, co dobrze symuluje praktyczne zajęcia w pracowniach czy laboratoriach. 

Więcej umiejętności praktycznych 

Osoby poszukujące kursów online będą skupiać się głównie na kompetencjach twardych, których najlepiej uczyć się od praktyków. Wśród najpopularniejszych kierunków, na które długo będzie zapotrzebowanie, znajdzie się m.in. analityka i prezentowanie danych, IT, doradztwo czy zarządzanie biznesowe. W trakcie kursu, uwagę skupia się na umiejętnościach praktycznych, czyli case studies – dzięki temu studenci uczą się poprzez działanie i analizowanie realnych problemów.  

Mniej, ale częściej 

Rosnące tempo życia sprawia też, że nie jesteśmy w stanie przeznaczyć kilku godzin dziennie na naukę. W dłuższej perspektywie czasowej zyska trend microlearningu, który zakłada podzielenie materiału na krótkie fragmenty – w różnorodnych formach: video, gier, zadań itp. Przez to, że zajmują zaledwie kilka-kilkanaście minut, mogą być realizowane nawet przez najbardziej zabieganych. Niewykluczone, że w dalszej perspektywie również e-learning będzie ewoluował w stronę treści rozłożonych na krótkie lekcje i aktywności. Może to być dobry krok w kierunku budowania nawyków, a systematyczność okaże się korzystniejsza niż realizowanie tego samego materiału przez kilka godzin jednego dnia. 

Nie da się zaprzeczyć, że e-learning zmierza w stronę specjalizacji, a także optymalizacji czasu zajęć z uwzględnieniem możliwości utrzymania koncentracji oraz zaangażowania. W dobie Internetu, nadmiaru treści i przebodźcowania, to chyba jedno z najważniejszych wyzwań, z jakim muszą mierzyć się wszyscy odpowiedzialni za naukę online. 

E-learning na wyciągniecie ręki 

Jak wynika z raportu o Społeczeństwie 5.0, aż 83 proc. Polaków chciałoby skorzystać ze strony internetowej z bezpłatnymi kursami. Dlatego w trakcie 3. edycji Digital Festival powstała Akademia SkillUp – platforma z darmowymi szkoleniami i poradnikami, do której każdy ma dostęp przez cały rok i na której przez cały rok pojawiają się nowe materiały. Kursy oferują szeroki wachlarz cyfrowych kompetencji kluczowych na rynku pracy. Sztuczna inteligencja, podstawy e-commerce oraz cyberbezpieczeństwo – to tylko niektóre z dostępnych kategorii. Tylko w październiku na platformie pojawiło się blisko 100 szkoleń.