4 października, 2021

Sektor IT – czarny koń rynku pracy

Nie ulega wątpliwości, że postępująca cyfryzacja społeczeństwa sprawia, że musimy się stopniowo adaptować do zmian przeróżnych sfer naszego życia. Należą do nich, rzecz jasna, warunki zatrudnienia. W dobie zintensyfikowanej digitalizacji obserwujemy stały wzrost znaczenia sektora IT, a to z kolei rodzi większe zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Pytanie brzmi, jak dokładnie przekłada się to na obraz współczesnego rynku pracy?

Cyfryzacja i automatyzacja społeczeństwa sprawiły, że nigdy jak wcześniej polegamy na wytwarzanej przez nas technologii. To z kolei prowadzi do sytuacji, gdzie znacząco zwiększa się także zapotrzebowanie na specjalistów konkretnych dziedzin, między innymi ekspertów z zakresu IT. Nie da się ukryć, że wybuch pandemii koronawirusa również odegrał ważną rolę w intensyfikacji tego zapotrzebowania. Jak się okazuje, wszystkie te czynniki sprawiają, że dział IT przeżywa rozkwit wraz z jego specjalistami, ciesząc się zwiększonym popytem i byciem sektorem niezwykle dochodowym.

Najbardziej opłacani specjaliści

Obecnie pożądanymi przez pracodawców są eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa. Według No Fluff Jobs, w pierwszej połowie 2021 roku mogli oni liczyć na zarobki mieszczące się w przedziale od 18 900 netto (+VAT) do 23 tys. zł netto (+VAT) – to w przypadku umowy B2B. Jeśli chodzi zaś o umowę o pracę, to mamy do czynienia z widełkami wynagrodzenia rzędu 12 500-18 500 zł brutto.

Na brak zainteresowania nie mogą narzekać też ci reprezentujący dział Artifial Inteligence, których zarobki szacuje się na 17 000-23 000 zł netto (+VAT) na B2B oraz 12 000-19 000 zł brutto w przypadku umowy o pracę. Podobnie prezentują się zarobki kategorii DevOps, gdzie mowa o wynagrodzeniu 16 800-22 000 zł netto (+VAT) na B2B i 12 600-18 000 zł brutto na umowie o pracę. Rynek pracy jest przyjazny także dla specjalistów w kategoriach Business Intelligence, Big Data, Mobile, Backend oraz Fullstack – widełki zarobków przekraczają, w ich przypadku, 20 000 zł netto (+VAT) na B2B.

Dane przekazane przez No Fluff Jobs pokazują również wzrost znaczenia stanowiska Project Managera, które przynosi za sobą dochody o 33 proc. i 25 proc. większe w stosunku do poprzedniego roku – kolejno na umowie B2B i umowie o pracę. Wzrost wynagrodzenia odnotowano też w przypadku UX Designerów, którzy mogą liczyć na zarobki o 25 proc. większe na umowie B2B i o 12,5 proc. na umowie o pracę. Wynagrodzenie pracowników IT Support wzrosło za to analogicznie o 21 proc. i 25 proc.

IT jest w cenie

Zarobki wzrastają, a ofert pracy dla specjalistów IT przybywa. Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku na portalu No Fluff Jobs aż 30 proc. wszystkich ogłoszeń stanowiły oferty pracy w kategorii Backend. Wszystko to prowadzi nas to jednej konkluzji: praca w IT jest teraz w cenie.

Rozwój technologii informacyjnych napędza kolejną rewolucję cywilizacyjną. Pandemia tylko przyspieszyła o kilka lat zmiany, które już się toczyły. Cyfrowy świat może zniechęcać, bo stworzył wiele problemów i nowych zagrożeń, brnie w ślepe zaułki, nie spełnia oczekiwań. Nie można jednak dyskwalifikować za niedojrzałość. – mówi Maciej Machowski, Transformation Lead, Capgemini Polska. – IT jest jak industrializacja w XIX w, czy rozwój motoryzacji w XX w. Wejście w ten świat jest inwestycją w przyszłość. Zaniechanie oznacza w krótkiej perspektywie marginalizację i wykluczenie z głównego nurtu. Proporcja stanowisk w szeroko rozumianych technologiach informacyjnych w stosunku do prac „starego świata” będzie szybko rosła tak samo jak ich zróżnicowanie.

Progresywna popularyzacja sektora IT stanowi zatem szasnę dla wykwalifikowanych osób na zadbanie o swój rozwój i wzmocnienie pozycji na rynku pracy. Cyfryzacja świata rodzi potrzebę na specjalistów IT i jest to trend, który będzie się najprawdopodobniej nasilać wraz z biegiem czasu. Jak pokazują dane, zostanie ekspertem w swojej kategorii jest niezwykle opłacalną perspektywą – zarówno pod kątem zarobków, jak i żywotności zapotrzebowania na specjalistów tego sektora.

Noc Innowacji

Ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów IT ciągle rośnie fundacja Digital Poland wraz z partnerami zachęca do wzięcia udziału w tegorocznej Nocy Innowacji, która jest świetną okazją do zobaczenia, jak wygląda świat IT z bliska. Wykłady, warsztaty, pokazy, hackathony, webinary, wirtualne spacery… to tylko część przygotowanych na ten dzień aktywności.

9 października drzwi dla zwiedzających po raz kolejny otworzą centra badawczo-rozwojowe, parki technologiczne, uczelnie oraz najnowocześniejsze fabryki w Polsce. Tej nocy będzie można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, zaprzyjaźnić z robotami i po prostu pokochać otaczające nas innowacje. To też okazja do rozmowy z ekspertami, poznania najlepszych pracodawców i uczelnie zmieniające nasz świat.

Partnerami Głównym tegorocznej Nocy Innowacji są” Capgemini i EY.
Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Magdalena Burzyńska