30 września, 2020

Sieć 5G kluczowa dla tworzenia nowej gospodarki po pandemii

Polskie społeczeństwo może wykorzystać szansę na skok technologiczny, jaką daje sieć 5G. Pozwoli ona Polsce nie tylko wyjść z globalnego kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią jako lider, ale też uniknąć tzw. pułapki średniego rozwoju. Co więcej, technologia ta wyrównuje dostęp do możliwości zatrudnienia na przykład dla osób niepełnosprawnych, które dziś mają ogromne trudności ze znalezieniem pracy. Kluczowe jest szybkie i sprawne uruchomienie sieci 5G – wynika z debaty na temat pracy zdalnej w pandemii koronawirusa w WP.pl.

Według rankingu The Digital Economy and Society Index (DESI) z 2019 roku, Polska znajduje się na 26. miejscu w Europie, jeśli chodzi o implementację rozwiązań cyfrowych w firmach. Z Big Data korzysta tylko 8 proc. przedsiębiorstw (przy średniej unijnej na poziomie 12 proc.), a z mediów społecznościowych – 14 proc. (średnia europejska to 25 proc.). Tylko co trzecie przedsiębiorstwo jest w stanie świadczyć pracę w trybie zdalnym.

– Często myślimy o nowych technologiach w kontekście rewolucji, tymczasem jest to ewolucja, która postępuje od dłuższego czasu. Wideokonferencje są dziś na porządku dziennym i to nie tylko te służbowe, ale też prywatne, gdy potrzebujemy kontaktu z bliskimi. Jest też cały szereg nowości, jak m.in. możliwość przeprowadzenia diagnostyki na odległość, które poprawiają komfort życia, ale też nasze bezpieczeństwo – Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Obecna sytuacja wymuszona epidemią COVID-19 pokazuje, jak istotna jest cyfryzacja zarówno gospodarki, jak i rozwiązań dla obywateli, w tym opieki zdrowotnej, edukacji, pracy zdalnej czy urzędów. Sieć najnowszej generacji dostępna jest dziś w bardzo ograniczonym zakresie, a potrzeba szybkiego połączenia jest wyraźniejsza niż kiedykolwiek.

Korzyści płynące z szerokiej implementacji sieci 5G to nie tylko oszczędności finansowe związane z wprowadzeniem zdalnego trybu pracy, automatyzacji procesów biznesowych czy telemedycyny, co jest krytycznym dla zapewnienia ciągłości działania w dobie koronawirusa. Technologia ta będzie platformą, która umożliwi kolejne innowacje w obszarze usług i produktów. Firma doradcza Accenture prognozuje, że do 2028 r. w wyniku wdrożenia w Polsce sieci 5G PKB zwiększy się o 63,2 miliardy PLN. Stworzy to również 70 tys. nowych miejsc pracy (do 2028 r.). Dlatego powszechne wdrożenie rozwiązań 5G staje się fundamentem nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa.

Jak wykorzystywać szanse, które otwiera przed nami wdrożenie sieci 5G? Pełne nagranie debaty jest dostępne tutaj

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Huawei