6 sierpnia, 2020

Sieć 5G to szansa na sukces autonomicznego transportu

Istnienie pojazdów autonomicznych to fakt, ale ich wdrożenie na szerszą skalę do użytku codziennego dalej pozostaje fikcją. Niestety dalszy rozwój tej technologii wstrzymują niejako ograniczone możliwości sieci komórkowej 4G. Konieczna jest więc jak najszybsza implementacja kolejnej generacji sieci bezprzewodowej – 5G.

Pojazdy autonomiczne, zwane inaczej bezzałogowymi od lat rozpalają naszą wyobraźnię. W dzisiejszych czasach przestały być jednak obiektem z filmów i literatury science-fiction. Już teraz na rynku możemy znaleźć samochody, które samodzielnie przemierzają nawet najbardziej wymagające trasy. Ich praca sterowana jest przez komputer, a czynnik ludzki jest praktycznie zbędny. Zastosowanie nowoczesnych systemów opartych o wykorzystanie zaawansowanych czujników, nawigacji satelitarnej i kamer pozwala samochodom na poruszanie się bez udziału kierowców z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

Dodatkowo autonomiczne pojazdy są w stanie samodzielnie przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Prognozuje się, że ich zastosowanie zmniejszyłoby łamanie przepisów i wypadków praktycznie do zera. Sprawi, że podróże będą nie tylko bezpieczniejsze, ale również o wiele tańsze. Jednak nie będzie to realne bez rozwoju sieci 5G, która umożliwia połączenie z internetem nawet miliona urządzeń mobilnych na kilometr kwadratowy. Szybka transmisja danych jest bowiem  kluczowa przy prawidłowym funkcjonowaniu autonomicznych samochodów.

Sprawdź co dokładnie, oznacza sieć 5G dla tej innowacyjnej formy transportu oraz jakie korzyści niesie ze sobą jej wykorzystanie na stronie Na Fali Nauki.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Paulina Szkoła /