11 lutego, 2021

Sztuczna inteligencja wykrywa oceaniczne śmieci

Uczeni z Uniwersytetu w Barcelonie chcą zwiększyć skuteczność wykrywania oceanicznych śmieci. Zespół opracował algorytm, który potrafi wykrywać odpady unoszące się na powierzchni wody. W przyszłości rozwiązanie ma współpracować z dronami

Każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet 13 milionów ton plastiku. Naukowcy przewidują, że w ciągu trzech dekad w morzach będzie go więcej niż ryb. Świat walczy z plastikiem, a pandemia COVID-19 temu nie służy. Dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że w tym czasie zużywamy miesięcznie około 89 mln maseczek i 76 mln rękawiczek. Sztuczna inteligencja stwarza jednak nadzieję, że uda się opracować skuteczne rozwiązanie, które pomoże w walce o czyste środowisko.

Algorytm na tropie śmieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie opracowali algorytm, który wykrywa zanieczyszczenie wody plastikiem za pomocą obrazowania z powietrza. Zespół dokonał analizy ponad 3800 zdjęć Morza Śródziemnego, wykorzystując sieci neuronowe. Trening sztucznej inteligencji i głębokie nauczanie pozwoliło opracować rozwiązanie, które umożliwia szybkie znalezienie dryfujących skupisk odpadów oraz oszacowanie ich ilości.

– Ogromna liczba zdjęć powierzchni mórz uzyskana dzięki dronom i samolotom w ramach kampanii monitorowania odpadów morskich, a także podczas eksperymentalnych badań, polegających na obserwowaniu znanych obiektów dryfujących, umożliwiła nam stworzenie i przetestowanie nowego algorytmu, który osiąga 80 procent precyzji podczas wykrywania pływających makro-śmieci – tłumaczy Odei Garcia-Garin, współautor badan.

Przed AI nic się nie ukryje. Algorytm stworzony przez naukowców potrafi ocenić skalę zanieczyszczenia na podstawie analizy pojedynczego zdjęcia lub jego segmentów. Aktualnie z rozwiązania w formie sieciowej aplikacji korzystają specjaliści systematycznie monitorujący poziom oceanicznych śmieci.

Zespół z Uniwersytetu w Barcelonie planuje połączenie aplikacji z dronami. Automatyzacja procesu pozwoli jeszcze szybciej lokalizować plastik i docierać tam, gdzie jest go najwięcej.

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: