23 czerwca, 2022

‘Sztuka, człowiek, AI’ – wystawa już dostępna

Kultura, tak jak człowiek, przechodzi ciągłą ewolucję. Podczas wystawy ‘Sztuka, człowiek, AI’ możemy na własne oczy zaobserwować jej kolejny etap. Piętnaście wyjątkowych prac wyłonionych w konkursie Digital Ars można już odwiedzić stacjonarnie lub online.  Eksponaty to dzieła stworzone w całości lub przekształcone za pomocą sztucznej inteligencji.

 

Wystawa ‘Sztuka, człowiek, AI

 

Zakończyła się 2. edycja Digital Ars – pierwszego w Polsce konkursu dla sztuk wizualnych i melodii tworzonych we współpracy ze sztuczną inteligencją. Organizator konkursu Fundacja Digital Poland wraz z partnerami zapraszają do obejrzenia wystawy ‘Sztuka, człowiek, AI’, która prezentuje prace laureatów. 

Algorytm zamiast sztalugi 

Jesteśmy obecnie w środku wielkiej transformacji cyfrowej. To, co dawniej należało do sfery science-fiction, dzisiaj jest częścią aktualnej debaty. 

Czy sztuczna inteligencja może samodzielnie tworzyć sztukę? Czy możemy nazwać algorytm AI artystą? Jaka jest rola sztuki w konstytuowaniu człowieka? Do kogo należy własność intelektualna dzieła, które zostało stworzone przez sztuczną inteligencję? W jaki sposób artyści mogą poszerzać spektrum środków ekspresji za pomocą algorytmów? 

Wystawa ‘Sztuka, człowiek, AI’ jest kolejnym rozdziałem w piszącej się historii sztuki AI.  

 

Algorytm zamiast sztalugi 

Gdzie można zobaczyć wystawę? 

Prace zwycięzców można odwiedzić stacjonarnie w dwóch miastach. W miejskim pasażu sztuki ART WALK przy placu Europejskim w Warszawie – wystawa będzie dostępna do 22 sierpnia 2022 roku. Mieszkańców Łodzi i zwiedzających zapraszamy do Art Gallery Monopolis, Akademii Sztuk Pięknych oraz na Politechnikę Łódzką.  

Ekspozycja jest również dostępna wirtualnie. Link do wystawy online: https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/10209514/digital-ars-2022  

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /