18 stycznia, 2021

Ucz się programowania i podstaw IT dzięki bezpłatnym platformom szkoleniowym

Cyber Plac i Młodzi Programiści to bezpłatne platformy szkoleniowe z kursami IT, które powstały w 2020 roku w ramach programu grantowego „Inwestujemy w dobre pomysły”, finansowanego przez firmę Capgemini. Szkolenia tworzone są i udostępnione przez wolontariuszy, pasjonatów i ekspertów programowania, którzy w wolnym czasie nagrywają szkolenia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym dla seniorów, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami cyfrowymi

Na obu platformach można znaleźć ciekawe materiały z obszaru IT, dostępne całkowicie bezpłatnie po zalogowaniu. Potrzebny jest tylko komputer i dostęp do Internetu, aby każda osoba mogła odbywać wybrane kursy w swoim tempie i w odpowiednim dla siebie czasie.

Cyber Plac dla wszystkich grup wiekowych

Cyber Plac daje nielimitowany dostęp do wirtualnych kursów, artykułów eksperckich i warsztatów prowadzonych online. Platforma szkoleniowa oferuje zróżnicowany poziom i tematykę kształcenia – od kursów uczących podstaw obsługi komputera, przede wszystkim dla seniorów, poprzez naukę języków programowania dla dzieci i młodzieży, aż po bardziej specjalistyczne szkolenia z zakresu technologii IT dla dorosłych. Szkolenia na stronie grupują się w kilku kategoriach:

e-Akademia
Udostępnia zestaw szkoleń obejmuje szereg przejrzystych i prostych lekcji na temat programowania i nowych technologii (sztuczna inteligencja, boty, programowanie dla nieprogramistów), stworzonych z myślą o młodzieży i dorosłych. Niezależnie od zainteresowań, chęci zmiany kierunku kariery, to nauka pozwoli wzmocnić umiejętności i poszerzyć możliwości zatrudnienia na rynku pracy.

 e-Junior
Oferuje trzy kursy i naukę ogólnych zasad programowania dla dzieci i młodzieży. Pierwszy kurs korzysta z prostego narzędzia, jakim jest język Scratch, następnie można pobawić się w kodowanie z Minecraftem, a na bardziej zaawansowanych czeka 60 lekcji z Pythona. Kursy udostępniane są dzięki „Szkole Młodego Programisty”.

e-Senior
Szkolenia skierowane są szczególnie do osób starszych, które nie miały do tej pory styczności z komputerem, a chciałyby poznać zagadnienia związane z obsługą komputera w celu szybkiego komunikowania się przez Internet z rodziną i znajomymi, przeglądania interesujących wiadomości i wyszukiwania informacji w Internecie, komunikacji przez media społecznościowe, dokonywania zakupów przez Internet czy rejestracji do usług medycznych online. Szkolenia realizowane są we współpracy z projektem „Wirtualne okno na świat.”

e-Kobieta
Zakładka powstała z myślą o paniach, gdyż część dziewczyn boi się informatyki, wiele kobiet nie wie od czego zacząć, a są też takie, które uważają, że szkolenia programowania są zbyt drogie lub ich terminy są niedogodne. Na platformie szkoleniowej każda dziewczyna może zacząć naukę w dowolnym momencie i kontynuować w najlepszym dla siebie czasie. Szkolenia uczą od podstaw komputera, programowania i poszerzają wiedzę o nowych technologiach. Polecamy cykl „Informatyka dla nieinformatyków”

Połączeni w sieci

To projekt, który obejmuje bezpłatne szkolenia i techniczną pomoc dla nauczycieli ze szkół i placówek oświatowych we wdrożeniu pakietu Microsoft Office 365 Education, w tym szeregu jego aplikacji, szczególnie Teams, w celu ułatwienia nauki zdalnej. Projekt oferuje szkolenia wstępne z konfiguracji oprogramowania Microsoft Teams, jak i pomoc w dalszym użytkowaniu dla nauczycieli i uczniów, dzięki czemu nauczyciele mogą tworzyć wspólne zajęcia, łączyć się w społecznościach edukacyjnych oraz komunikować się z kadrą szkolną, korzystając z jednego środowiska Microsoft.

Młodzi Programiści dla dzieci i młodzieży

Młodzi Programiści to projekt, którego celem jest wspieranie głównie młodych talentów oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, umożliwiając jak najlepszy start w świecie IT oferując równy dostęp do wiedzy. Projekt zorganizowany został we współpracy z firmą Fabryka Naukowców.

W jego ramach przygotowano ponad 2000 licencji na kursy programowania online w trzech językach – Scratch, Python i Roblox. Poziom trudności kursów dostosowany jest do wieku uczestników w przedziale od 8 do 18 lat, oraz dotychczas zdobytych umiejętności. Uczestnictwo w projekcie daje możliwość kreatywnego i ciekawego zajęcia, a po ukończeniu kursów uczniowie będą w stanie np. samodzielnie stworzyć własną grę lub animację. Kursy zapewniają ponadto dożywotni dostęp do platformy e-learningowej oraz czatu i forum Młodych Programistów.

Każdy z uczestników w trakcie nauki będzie mógł również skorzystać z indywidualnego wsparcia instruktora, a na zakończenie otrzyma certyfikat. Prowadzący kursy, dzięki krótkim filmom instruktażowym, będą dodatkowo zachęcać uczniów do aktywności fizycznej i pokazywać dzieciom i młodzieży jak pracują ludzie w branży IT (m.in. organizując wirtualny spacer po laboratorium, w którym testuje się najnowsze technologie). Pogram realizowany będzie na terenie 9 województw, z czego aż 700 licencji trafi do samego Lublina!

Misją projektów jest podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród ogółu społeczeństwa, poprzez udostępnienie bezpłatnej edukacji, oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne, poziom wykształcenia, czy też niepełnosprawność.

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: