2 października, 2020

XML podstawią e-faktur, sprawozdań i JPK

Odkąd w przedsiębiorstwach na dobre zagościły komputery, Internet i specjalistyczne oprogramowanie do obsługi procesów biznesowych, pojawiły się nowe możliwości optymalizowania pracy i wymiany informacji – nie tylko między ludźmi, ale także między maszynami i różnymi typami oprogramowania. Tak się złożyło, że na tym polu format XML odegrał ogromną rolę, szczególnie w kontekście cyfryzacji administracji państwowej i komunikacji biznesu z administracją.

Warto podkreślić, że format XML dlatego zdobył taką popularność, że jego wykorzystanie do komunikacji między różnymi rozwiązaniami IT nie wymaga ich integrowania. Mówiąc obrazowo: gdy wykorzystujemy XML, systemy czy aplikacje nie „rozmawiają” bezpośrednio ze sobą – komunikacja odbywa się poprzez odczyt plików zapisanych w ustandaryzowanym języku XML zrozumiałym dla programów. XML to język, który jest wykorzystywany niezależnie od typu platformy czy technologii, w jakiej powstało programowanie. Nietrudno się domyślić, że w takim modelu komunikacji, w którym podstawą jest wymiana plików danych zapisanych w uniwersalny sposób, niezwykle sprzyjającym czynnikiem jest rozwój Internetu – by się porozumieć, wystarczy przesłać plik XML z programu A do programu B.

 

Cały artykuł dostępny na: https://www.sage.com/pl-pl/blog/dlaczego-to-wlasnie-na-xml-opieraja-sie-e-faktury-jpk-i-e-sprawozdania/

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Sage