Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości. Dodatkowo, w 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Obecny zostanie zastąpiony nowszym i bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC.
Dlaczego w 2022 roku nastąpią zmiany w standardzie nadawania?
Emisja telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/MPEG4 prowadzona jest już 10 lat a sam standard pojawił się na świecie dużo wcześniej. Planowana w Polsce zmiana standardu nadawania w 2022 roku na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC umożliwi wprowadzenie nowych kanałów telewizyjnych do oferty telewizji naziemnej Dzięki temu widzowie będą mogli bezpłatnie korzystać z dostępu do większej ilości atrakcyjnych treści w najlepszej jakości – zarówno nadawanych w HD jak i 4K. Zmiany w standardzie nadawania na DVB-T2/HEVC będą miały miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.
Co te zmiany oznaczają dla telewidzów?
Te zmiany są korzystne dla telewidzów. Po zmianie standardu nadawania, wszystkie programy będą mogły być emitowane w dużo lepszej jakości HD. Ponadto, nowy, bardziej efektywny standard umożliwi nadawcom dodanie nowych programów.
Radzimy, aby już dzisiaj sprawdzić czy telewizor, który posiadamy jest dostosowany do nadchodzących zmian. Parametry telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub w internecie, np. na stronie producenta. Jeśli rozważamy kupno nowego telewizora, warto zapytać sprzedawcy czy interesujący nas model telewizora posiada właściwe parametry. Część odbiorników w polskich domach posiada już odpowiedni system.
Jeżeli jednak posiadany telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC nie jest konieczne kupowanie nowego. Można zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.
Dodatkowo Emitel we współpracy z Telewizją Polską rozpoczął testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Ich celem jest sprawdzenie czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie.
Gdzie odbędą się testy?
Testy zaczęły się w dwóch lokalizacjach w Krakowie i Katowicach, w planach są testy w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, które będą rozszerzane na cały kraj. Prowadzone testy pomogą lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu.
Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów. Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych” wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.
Jakie programy są nadawane w ramach testów?
Na kanale 27 w ramach SFN (Single Frequency Network) nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka.